Awers monety 2 euro 2018 Litewski Festiwal Pieśnii Tańca
Rewers monety 2 euro 2018 Litewski Festiwal Pieśnii Tańca

2 euro 2018 Litewski Festiwal Pieśnii Tańca

Ze względu na swoją wyjątkowość Litewski Festiwal Pieśni i Tańca został wpisany na listę arcydzieła ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Na monecie mu poświęconej przedstawiono tancerzy w ludowych strojach w formie wycinanki, która jest popularnym przejawem kultury ludowej na Litwie. Ponadto nazwa Litwy "LIETUVA" na dole, z prawej znak mennicy, z lewej rok 2018.  Awers zaprojektowała Eglė Ratkutė.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
LT2_2018km237
Dostępny
21,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Litewski Festiwal Pieśni i Tańca

Litewski Festiwal Pieśni i Tańca jest tradycyjnym wydarzeniem muzycznym odbywającym się na Litwie. Razem z edycją łotewską oraz estońską, zostały wpisane na Listę Arcydzieła Ustnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO 7 listopada 2003 roku. W 2008 roku dodano go również na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Początki powstania wspólnego muzykowania na Litwie datuje się na końcówkę XIX wieku. Na wzgórzu Rambynas leżącym na prawym brzegu Niemenu spotykali się artyści, aby wspólnie grać i śpiewać. 

Od odzyskania niepodległości spod radzieckiej okupacji w 1990 roku, festiwal zyskał status wydarzenia narodowego. Edycja poświęcona stuleciu odrodzenia niepodległego państwa litewskiego w 1918 roku, odbyła się w Kownie i Wilnie. Główne obchody zaplanowano w Vingis Park (Park Zakret) w stolicy kraju. Był transmitowany na żywo w telewizji państwowej i oglądało go 300 000 ludzi. 6 lipca o godzinie 21:00 odśpiewano jednocześnie hymn Litwy w różnych miastach w kraju i za granicą.

Pierwszy Litewski Festiwal Pieśni w Kownie w 1924 roku

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km237
Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Litwa
Rok wydania
2018
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Litewska, Wilno, Litwa
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
500 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2018-06-26
Data ostatniej emisji
2018-06-26
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.