• -15%
Awers monety 2 euro 2016 Kultura bałtycka
Rewers monety 2 euro 2016 Kultura bałtycka

2 euro 2016 Kultura bałtycka

Litwa jest krajem, który bardzo związany jest z kulturą bałtycką. Wszak należy do grupy nazywanej państwami bałtyckimi. Aby pokazać jak związana jest z tym tematem, zostały wyemitowane okolicznościowe monety euro. Jolanta Mikulskytė i Giedrius Paulauskis na awersie umieścili bursztyn, który bardzo kojarzy się z Morzem Bałtyckim. U góry od lewej znak mennicy, nazwa państwa emitującego LIETUVA (LITWA) i rok emisji 2016.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
LT2_2016km221
Dostępny
17,85 zł 21,00 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Kultura bałtycka

Morze Bałtyckie jest najmłodszym morzem na świecie i znajduje się w Europie Północnej. Graniczy z Półwyspem Skandynawskim, Europą (Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa, Polska, Rosja, Szwecja) i wyspami duńskimi. Jego wody uchodzą do cieśnin Sund, Mały Bełt, Wielki Bełt, Kattegat, Skagerrak oraz Limfjorden. Morze Bałtyckie jest sztucznie połączone z Morzem Białym przez Kanał Białomorsko-Bałtycki (zwany też potocznie Biełomorkanał) i z Morzem Północnym przez Kanał Kiloński. Po raz pierwszy jego nazwę zapisał XI-wieczny niemiecki kronikarz Adam z Bremy.

Regiony Morza Bałtyckiego są jednymi z najwcześniej zaludnionych w Europie. Największa rolę w promowaniu kultury z nich się wywodzącej są Estonia, Litwa i Łotwa. Bursztyn pełnił znaczącą rolę w tworzeniu wyrobów oraz handlu, dlatego stał się jednym z symboli krajów bałtyckich. Kultura litewska jest mocno zbliżona do polskiej, ze względu na nasze powiązania historyczne. Na Łotwie widać powiązania rosyjskie, a w Estonii skandynawskie.

Morze Bałtyckie

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km221
Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Litwa
Rok wydania
2016
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Litewska, Wilno, Litwa
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
1 000 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2016-05-03
Data ostatniej emisji
2016-05-03
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.