• -12%
Awers monety 2 euro 2015 30lecie istnienia flagi europejskiej Litwa
Rewers monety 2 euro 2015 30lecie istnienia flagi europejskiej Litwa

2 euro 2015 30-lecie istnienia flagi europejskiej (Litwa)

Flaga europejska to niezmiernie ważny symbol dla wspólnoty europejskiej i całego kontynentu. Używany wspólnie przez wszystkie państwa Europy przypomina o łączącej je jedności i solidarności. Dlatego w 30-lecie jego uznania wszystkie państwa strefy euro wyemitowały wspólnie okolicznościowe monety, których tematem jest właśnie flaga Unii Europejskiej i Europy. Została umieszczona na awersie projektu Georgesa Stamatopoulosa, gdzie jest trzymana przez postacie naokoło niej. Z prawej nazwa emitenta LIETUVA (LITWA), lata 1985-2015 i znak mennicy. 

Jakość
  • Mennicza (UNC)
LT2_2015kma213
Dostępny
18,48 zł 21,00 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

30-lecie istnienia flagi europejskiej (Litwa)

Największym mitem dotyczącym flagi europejskiej jest to, że 12 złotych gwiazdek na lazurowym tle, odpowiada liczbie państw założycielskich. Stało się to zupełnie z innego powodu. Autor pierwszego projektu flagi, francuski rysownik Arsène Heitz, zainspirował się wizerunkiem Matki Boskiej z 12 rozdziału apokaliptycznej części Nowego Testamentu: "Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu." Przyznał się jednak do tego dopiero na łożu śmierci, gdyż założeniem flagi nie miały być żadne nawiązania religijne, aby każdy mógł się z nią identyfikować, niezależnie od praktykowanej religii czy jej braku.

Przed wyznaniem Heitza, oficjalna wersja jednostek europejskich była taka, że 12 to symbol doskonałości, jedności i harmonii. Związany jest również z ilością godzin na tarczy zegara oraz miesięcy w roku. Jej konkretny układ i wielkość zostały opracowane przez Paula M.G. Lévy’ego. Innymi symbolami wspólnoty jest motto „Zjednoczeni w różnorodności” oraz hymn „Oda do radości" Ludwiga van Beethovena.

Postać Maryi będąca inspiracją do stworzenia piewotnego projektu flagi europejskiej

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
kma213
Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Litwa
Rok wydania
2015
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Litewska, Wilno, Litwa
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
750 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2015-11-17
Data ostatniej emisji
2015-11-17
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.