• -12%
Rewers monety 2 euro 2021 40 rocznica ślubu Wielkiego Księcia Henryka i Marii Teresy
Rewers monety 2 euro 2021 40 rocznica ślubu Wielkiego Księcia Henryka i Marii Teresy

2 euro 2021 40 rocznica ślubu Wielkiego Księcia Henryka i Marii Teresy

Luksemburskie okolicznościowe monety euro cechuje to, że zazwyczaj związane są z panującą rodziną królewską. Takie też wyemitowano z okazji 40 rocznicy ślubu Wielkiego Księcia Henryka i Księżnej Marii Teresy. Na awersie umieszczono wizerunki monarszej pary w strojach ślubnych. W obraz wkomponowana data „14. FEBRUAR 1981” i dwie obrączki. Powyżej rok emisji 2021, na dole duża nazwa państwa „LETZEBUERG” ("LUKSEMBURG").

Jakość
  • Mennicza (UNC)
Hologram
LU2_2021#500
Dostępny
52,80 zł 60,00 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 50,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

40 rocznica ślubu Wielkiego Księcia Henryka i Marii Teresy

Henryk Wielki Książę Luksemburga urodził się 6 kwietnia 1955 roku w Wesseling w Niemczech. Jego rodzicami byli Wielka Księżna Luksemburga Szarlotta i jej mąż Jan. Pełne imię, nazwisko i przydomki Henryka brzmią: Henri Albért Gabriel Félix Marie Guillaume. Pochodzi z dynastii Burbonów. Na tron wstąpił 7 października 2000 roku, po abdykacji swojego ojca. 

Marię Teresę (pełne imię i nazwisko bez nadania przydomka Wielkiej Księżnej to María Teresa Mestre y Batista) poznał na studiach w Genewie. Maria studiowała tam stosunki polityczne. Z urodzoną na Kubie dziewczyną wpadli sobie w oko na tyle, że ich ślub odbył się w rok po ukończeniu przez nich studiów. Początkowo rodzina Henryka nie chciała zaakceptować jego partnerki, ponieważ nie miała szlachetnego pochodzenia, a jej nazwisko budziło skojarzenia z jednym z kubańskich polityków. Mężczyzna postawił ultimatum – albo rodzina wyrazi zgodę albo on zrzeknie się tytułu i praw do tronu. 

Ich ślub miał miejsce 14 lutego 1981 roku. Pomimo oczywistych skojarzeń z Walentynkami, był to przypadek, gdyż święto to nie było jeszcze za bardzo znane w kraju. Po ślubie cywilnym odbyła się ceremonia religijna w luksemburskiej katedrze Notre-Dame. W weselu uczestniczyło około 700 osób w tym inni przedstawiciele monarszych rodów i polityków. Para książęca pełni przede wszystkim funkcje reprezentacyjne i działa charytatywnie. Mają 5 dzieci: Wilhelma, Feliksa, Ludwika, Aleksandrę i Sebastiana 

Flaga Luksemburga

Szczegóły produktu

Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Luksemburg
Rok wydania
2021
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Królewska, Utrecht, Holandia
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
168 500
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2021-04-19
Data ostatniej emisji
2021-04-19
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.