• -12%
Awers monety 2 euro 2020 200lecie urodzin księcia Henryka OrańskiegoNassau
Rewers monety 2 euro 2020 200lecie urodzin księcia Henryka OrańskiegoNassau

2 euro 2020 200-lecie urodzin księcia Henryka Orańskiego-Nassau

Henryk Orański-Nassau był gubernatorem luksemburskim, oficerem marynarki, założył fundację wspomagającą wdowy i sieroty po marynarzach. Na poświęconej mu monecie umieszczono po jego lewej stronie również panującego aktualnie księcia Henryka. Ponadto z lewej napis „Prince Henri d’Orange-Nassau” ("książę Henryk Orański-Nassau"), na dole 1820–1879, nazwa państwa "LUXEMBOURG" ("LUKSEMBURG") i rok emisji 2020.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
LU2_2020#502
Ostatnie sztuki w magazynie
19,80 zł 22,50 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 18,75 zł

Wyświetl historię cen produktu

200-lecie urodzin księcia Henryka Orańskiego-Nassau

Henryk Orański-Nassau urodził się 13 czerwca 1820 roku w Pałacu Soestdijk w prowincji Ultrecht w Holandii. Był synem króla Wilhelma II Holenderskiego i jego żony Anny Pawłownej Romanowej. Jako trzecie dziecko pary, nie miał zbyt dużych szans na objęcie tronu. I rzeczywiście nigdy tak się nie stało. Monarchą został jego starszy o 3 lata brat, a następnie jego córka. Jednak już w wieku kilkunastu lat został oficerem marynarki wojennej. Dlatego też dostał przydomek „de Zeevaarde” co w tłumaczeniu oznacza „nawigator”. Założył organizację charytatywna wspierającą żeglarzy, rybaków i ich rodziny. Przy fundacji „Prins Hendrik Stichting” utworzono dom pomocy i dla osób starszych.

Był dwukrotnie żonaty i oba małżeństwa nie zaowocowały potomstwem. Od 1850 roku, przez 29 lat aż do śmierci, pełnił obowiązki gubernatora Luksemburga. Brał udział w puczu w 1856 roku, mającym na celu rozszerzenie uprawnień władzy królewskiej i obalenie świeżo dodanych liberalnych zapisów konstytucyjnych. Część z nich została dodana ponownie w wyniku kryzysu luksemburskiego w 1868 roku. Część jednak przetrwała. Henryk zmarł na odrę 14 stycznia 1879 roku na zamku Zamek Walferdange położonym w centrum Luksemburga.

Henryk Orański-Nassau

Szczegóły produktu

Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Luksemburg
Rok wydania
2020
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Królewska, Utrecht, Holandia
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
313 500
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2020-09-21
Data ostatniej emisji
2020-09-21
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.