• -15%
Awers monety 2 euro 2017 50lecie powstania ochotniczej armii Luksemburga
Rewers monety 2 euro 2017 50lecie powstania ochotniczej armii Luksemburga

2 euro 2017 50-lecie powstania ochotniczej armii Luksemburga

Obecnie w Luksemburgu służba wojskowa jest dobrowolna. Decyzję taką podjęto w 1967 roku i 50 lat później wyemitowano z tej okazji okolicznościowe monety euro. Obok wizerunku aktualnego Wielkiego Księcia Henryka umieszczono logo nawiązujące do 50-lecia istnienia armii ochotniczej. U góry rok emisji 2017, na dole duża nazwa państwa „LETZEBUERG” ("LUKSEMBURG").

Jakość
  • Mennicza (UNC)
LU2_2017km147
Ostatnie sztuki w magazynie
33,15 zł 39,00 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 32,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

50-lecie powstania ochotniczej armii Luksemburga

Luksemburg jest jednym z najmniejszych państw świata. Od 1967 roku służba wojskowa w tym kraju jest całkowicie dobrowolna. Na grudzień 2018 roku pracowało w niej 939 osób. Dowodzi nimi Wielki Książe/Wielka Księżna, jednak w praktyce większością spraw zajmuje się minister obrony kraju. Przed władcą na tronie odpowiada również szef sił zbrojnych.

Struktura ta istnieje od 16 lutego 1881 roku, a w obecnej formie od 29 czerwca 1967 roku. Główna siedziba mieści się w mieście Diekirch. Osoby zainteresowane służbą wojskową po ukończeniu szkoły średniej trafiają na trzynastotygodniowe szkolenie, gdzie uzyskują tytuł chorążych. By zostać oficerami konieczne jest 5 lat edukacji zazwyczaj w Belgi (École Royale Militaire) lub we Francji (Ecole Spéciale Militaire de Saint-Cyr). W ciągu 2 pierwszych lat nauki adepci uzyskują stopnie porucznika. Po ukończeniu szkoły przez pierwsze dla lata są oficerami próbnymi i dalej dokształcają się, przede wszystkim za granicą. Aby zostać podoficerami konieczne jest krótsze szkolenie, bo cztery i dziewięciomiesięczne. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, a chciałby służyć w armii, może zostać kapralem, gdzie wymagania i czas nauki są dużo niższe.

 

Flaga Luksemburga

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km147
Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Luksemburg
Rok wydania
2017
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Królewska, Utrecht, Holandia
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
300 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2017-01-09
Data ostatniej emisji
2017-01-09
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.