Rewers monety 2 euro 2011 50 rocznica nadania przez Wielką Księżną Szarlottę jej synowi Janowi tytułu oficjalnego reprezentanta
Awers monety 2 euro 2011 50 rocznica nadania przez Wielką Księżną Szarlottę jej synowi Janowi tytułu oficjalnego reprezentanta

2 euro 2011 50 rocznica nadania przez Wielką Księżną Szarlottę jej synowi Janowi tytułu oficjalnego reprezentanta

Zanim Wielka Księżna Szarlotta abdykowała, uczyniła swojego najstarszego syna Jana swoim oficjalnym pełnomocnikiem w 1961 roku. W 50 rocznicę tego wydarzenia Luksemburg wyemitował okolicznościowe monety euro. Widać na nich wizerunki Szarlotty, jej syna Jana i wnuczka Henryka, aktualnie panującego w dniu emisji. Na awersie umieszczono również podpisy monarchów, napis „LËTZEBUERG” (Luksemburg) i rok wydania 2011.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
LU2_2011km116
Dostępny
30,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

50 rocznica nadania przez Wielką Księżną Szarlottę jej synowi Janowi tytułu oficjalnego reprezentanta

Szarlotta Wielka Księżna Luksemburga, została nią w dość niespodziewanych okolicznościach. Nie była pierwsza w linii sukcesji, ponieważ była to jej siostra Maria Adelajda, która rzeczywiście wstąpiła na tron. Jednak jej ego, przekonanie o byciu wybraną przez Boga do swego rodzaju misji i własnej nieomylności oraz bardzo dobre stosunki z Niemcami, którzy w tym czasie byli okupantami Luksemburga, doprowadziły do bardzo dużej niechęci społecznej wobec jej osoby. Po konsultacjach z władzami i z rodziną zdecydowano, że Maria Adelajda abdykuje i wstąpi do zakonu sióstr karmelitek. 

14 stycznia 1919 roku, w wielu 23 lat Szarlotta została Wielką Księżną Luksemburga. Po decyzji o zrzeczeniu się władzy przez Marię, poddani zostali udobruchani. Dla pewności jednak i aby pokazać obywatelom, że ich zdanie się liczy, 22 września 1919 roku przeprowadzono wśród nich referendum dotyczące opinii na temat władzy. Poparło ją ponad 77,8% głosujących i monarchia miała zielone światło, aby dalej działać w Luksemburgu. Do swojej własnej abdykacji, Szarlotta przygotowywała się, poczynając od ustanowienia swojego syna Jana swoim reprezentantem w 1961 roku. Pełną władze przejął 3 lata później.

Wielka Księżna Szarlotta

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km116
Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Luksemburg
Rok wydania
2011
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Królewska, Utrecht, Holandia
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
707 500
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2011-01-28
Data ostatniej emisji
2011-01-28
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.