• -15%
Awers monety 2 euro 2009 Wielka Księżna Szarlotta
Rewers monety 2 euro 2009 Wielka Księżna Szarlotta

2 euro 2009 Wielka Księżna Szarlotta

Wielka Księżna Luksemburga Szarlotta była ostatnią panującą z dynastii Nassau. Poświęcono jej okolicznościową monetę euro, na której uwieczniono ją wraz z panującym w dniu emisji jej wnuczkiem Wielkim Księciem Henrykiem. W prawej części pionowo nazwa państwa „LËTZEBUERG” ("LUKSEMBURG") i rok emisji 2009.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
LU2_2009km106
Ostatnie sztuki w magazynie
16,58 zł 19,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 16,25 zł

Wyświetl historię cen produktu

Wielka Księżna Szarlotta

Pełne nazewnictwo Szarlotty, to Charlotte Adelgonde Élise Marie Wilhelmine. Polskim odpowiednikiem jej imienia jest Karolina, jednak w wielu źródłach wpisywane jest Szarlotta lub Charlotta. Urodziła się na zamku Berg 23 stycznia 1896 roku. Wielką Księżną Luksemburga została 14 stycznia 1919 roku. Jej starsza siostra Maria Adelajda abdykowała, gdyż z powodu jej przerośniętego ego, uważania się za wybraną przez Boga oraz sympatyzowania z Niemcami, którzy w tym czasie byli najeźdźcami w Luksemburgu, poddani byli niezadowoleni. Maria wstąpiła do klasztoru. Zmiana została przez ludzi zaakceptowana, przeprowadzono nawet referendum 8 miesięcy po wybraniu Szarlotty, czy chcą dalej istnienia monarchii. Zgodziło się na to prawie 80% ankietowanych.

Od 6 listopada 1919 była mężatką. Jej wybrankiem został jej kuzyn (ich matki były siostrami) Feliks Burbon-Parmeński. Mieli 6 dzieci. Najstarszy Jan, przejął władze po matce gdy ta abdykowała 12 listopada 1964 roku. Zmarła w Fischbach 9 lipca 1985 roku z powodu nowotworu. Była ostatnią przedstawicielką na tronie Luksemburga, z dynastii Nassau. 

Wielka Księżna Szarlotta

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km106
Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Luksemburg
Rok wydania
2009
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Królewska, Utrecht, Holandia
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
835 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2009-01-15
Data ostatniej emisji
2009-01-15
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.