• -12%
Awers monety 2 zł 2001 Szlak bursztynowy
Rewers monety 2 zł 2001 Szlak bursztynowy

2 zł 2001 - Szlak bursztynowy

Bursztyn to przepiękny surowiec powstały z żywicy. Może mieć barwy od żółtej przez pomarańczową i brunatną. Jest bardzo dobrze znany w naszym kraju i do dziś się go tu pozyskuje. Na cześć tzw. szlaku bursztynowego w 2001 roku wyemitowano monety okolicznościowe z jego schematem na rewersie. W górnej części napis "SZLAK BURSZTYNOWY". Na awersie nominał "zł 2 zł", rok emisji monety 2001, godło Polski z oznaczeniem mennicy MW pod łapą i nazwa państwa emitującego RZECZPOSPOLITA POLSKA.

PL1_2001y410
Obecnie brak na stanie
30,80 zł 35,00 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 35,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Szlak bursztynowy

Szlak Bursztynowy był starożytnym szlakiem handlowym do transportu bursztynu z obszarów przybrzeżnych Sycylii, a później z Morza Północnego i Bałtyku do Morza Śródziemnego. Dawne szlaki handlowe między Europą północną i południową, zostały określone właśnie przez handel bursztynem, który zwano często złotem północy.

Najkrótsza i prawdopodobnie najstarsza droga omijała tereny alpejskie i prowadziła od wybrzeża Bałtyku na terenie dzisiejszej Polski i Litwy przez Biskupin, Milicz, Wrocław, Kotlinę Kłodzką (rzadziej przez Bramę Morawską). W Gdańsku istnieje obecnie Muzeum Bursztynu. Autostrada północ-południe A1 nosi oficjalną nazwę Autostrady Bursztynowej.

Bursztyn to skamieniała żywica drzewna ceniona za swój kolor i naturalne piękno już od czasów neolitu. Używany jest w jubilerstwie i stosowany jako środek leczniczy w medycynie ludowej. Istnieje pięć klas bursztynu zdefiniowanych na podstawie ich składu chemicznego. Bursztyn pochodzący z miękkiej, lepkiej żywicy drzewnej zawiera niekiedy w sobie materiał pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Są to np. liście czy owady.

Wydobycie bursztynu z nagromadzeń holoceńskich w Gdańsku

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y410
Kraj
Polska
Rok wydania
2001
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
500 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2001-02-21
Data ostatniej emisji
2001-02-21
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.