• -15%
Awers monety 2 euro 2004 Henryk Wielki Książę Luksemburga
Rewers monety 2 euro 2004 Henryk Wielki Książę Luksemburga

2 euro 2004 Henryk Wielki Książę Luksemburga

Wielki Książę Luksemburga Henryk piastuje swoje stanowisko od czasu abdykacji ojca 7 października 2000 roku. Znalazł się na pierwszej okolicznościowej monecie 2 euro wyemitowanej przez swoje państwo. Na awersie przedstawiono jego profil, monogram z koroną oraz podpisy: imię Henri, rok wydania 2004 i nazwę kraju „LËTZEBUERG” ("LUKSEMBURG").

Jakość
  • Mennicza (UNC)
LU2_2004km85
Dostępny
24,23 zł 28,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 23,75 zł

Wyświetl historię cen produktu

Henryk Wielki Książę Luksemburga

Wielki Książę Henryk urodził się w Berzdorf w Niemczech. Miało to miejsce 16 kwietnia 1955 roku. Jego rodzicami byli Jan Burbon-Parmeński oraz Józefina Szarlotta Koburg. Tytuł i obowiązki Wielkiego Księcia, zyskał po abdykacji swojego ojca 7 października 2000 roku. Przygotowania do tego rozpoczęły się już 2 lata wcześniej, gdy został mianowany oficjalnym pełnomocnikiem Jana. 14 lutego 1981 roku odbył się jego ślub z poznaną w Genewie na studiach Marią Teresą Mestre. Początkowo rodzina książęca nie chciała zgodzić się na to wydarzenie, gdyż kobieta nie miała szlachetnych korzeni. Jednak po groźbie zrzeczenia się przyszłej korony i tytułów przez Jana, zmienili zdanie.

Para ma piątkę dzieci: Wilhelma, Feliksa, Ludwika, Aleksandrę i Sebastiana. Najstarszy Wilhelm jest pierwszy w linii sukcesji do luksemburskiego tronu. Zaraz po nim urodzony w 2020 roku jego syn Karol, a następnie rodzeństwo. 

W 2019 roku „wartość” netto Henryka oszacowano na około 4 miliardy dolarów. Jego obowiązki są przede wszystkim reprezentacyjne. W Luksemburgu panuje monarchia konstytucyjna i zapisy najważniejszego dokumentu w kraju skonstruowane są tak, że większość decyzji monarcha musi podejmować wraz z rządem i za jego zgodą.

Flaga Luksemburga

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km85
Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Luksemburg
Rok wydania
2004
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Królewska, Utrecht, Holandia
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
2 730 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2004-07-26
Data ostatniej emisji
2004-07-26
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.