2 zł 2006 - Bochnia – woj. małopolskie
2 zł 2006 - Bochnia – woj. małopolskie

2 zł 2006 - Bochnia – woj. małopolskie

Na rewersie przedstawiono Kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja w Bochni. Pod nim narzędzia górnicze z herbu tego miasta. W górnej części przy otoku jego nazwa BOCHNIA. Na awersie mury miejskie z otwartą bramą. Wyżej orzeł biały, który pod łapą ma znak mennicy z Warszawy. Z lewej nominał „2 zł”. W górnej części awersu nazwa państwa emitującego RZECZPOSPOLITA POLSKA i rok emisji 2006.

PL1_2006y543
Obecnie brak na stanie
7,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y543
Kraj
Polska
Rok wydania
2006
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
1 100 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2006-02-07
Data ostatniej emisji
2006-02-07
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Bochnia – woj. małopolskie

Bochnia to miasto położone w województwie małopolskim na południu Polski nad rzeką Rabą. Znana jest z najstarszej działającej w Europie kopalni soli kamiennej, zbudowanej w XII/XIII wieku. Kopalnia jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wedle danych z końcówki 2019 roku, Bochnia liczyła 29 718 mieszkańców. 

Jest jednym z najstarszych, małopolskich miast. Pierwsze zapiski o niej pochodzą z 1198 roku, z dokumentu dotyczącego ofiarowania zasobów soli, klasztorowi Bożogrobców z Miechowa. Prawa miejskie Bochnia otrzymała 27 lutego 1253 roku od Bolesława Wstydliwego. W 1561 roku Bochnia spłonęła w pożarze, a ponadto w wyniku eksploatacji jej pokłady soli wyczerpały się, co przyczyniło się do upadku miasta. Zaczęło odradzać się od około XIX wieku.

Herb Bochni

Powiązane produkty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.