2 zł 2005 - Włocławek – woj....
2 zł 2005 - Włocławek – woj....

2 zł 2005 - Włocławek – woj. kujawsko-pomorskie

Na rewersie przedstawiona Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku. Nad nią napis "WŁOCŁAWEK". Na awersie centralnie godło RP z oznaczeniem menniczym pod łapą MW. Z prawej nominał "2 zł", u góry nazwa państwa-emitenta RZECZPOSPOLITA POLSKA i rok emisji 2005. Na dole mury z bramą.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
PL1_2005y529
Dostępny
5,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y529
Kraj
Polska
Rok wydania
2005
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
1 100 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2005-11-18
Data ostatniej emisji
2005-11-18
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Włocławek – woj. kujawsko-pomorskie

Włocławek jest miastem w województwie kujawsko-pomorskim. Przed reorganizacją terytorialną w Polsce od 1975 roku do 1999 roku był siedzibą województwa. Leży nad Wisłą przy ujściu rzeki Zgłowiączki. Wedle danych z Głównego Urzędu Statystycznego populacja miasta na koniec roku 2020, wynosiła 108 561 osób. Jego nazwa pochodzi od imienia Władysław, a następnie wersji polskiej Włodzisław. Po raz pierwszy została wspomniana, jako ‘Władysławia” w latach 1112–1116 w kronice Galla Anonima. Tereny zamieszkiwane były jednak dużo wcześniej – wedle odkryć archeologicznych przynajmniej od epoki brązu.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić kiedy Włocławek otrzymał prawa miejskie z powodu różnych dokumentów. Uznaje się, że lokacji miasta dokonał książę kujawski Kazimierz I w 1255 roku, chociaż w rzeczywistości mogło być to wcześniej. Obecnie najważniejszymi gałęziami przemysłu we Włocławku są przemysł chemiczny, produkcja mebli i przetwórstwo spożywcze. Będąc w nim warto zajrzeć na Plac Mikołaja Kopernika z przepiękną Bazyliką Katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, chociaż miasto ma do zaoferowania dużo więcej zabytków wartych uwagi.

Herb Włocławka

Powiązane produkty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.