2 zł 2007 - 750-lecie lokacji Krakowa
2 zł 2007 - 750-lecie lokacji Krakowa

2 zł 2007 - 750-lecie lokacji Krakowa

Na rewersie fragment pieczęci Bolesława Wstydliwego. Naokoło napisy "750-LECIE LOKACJI KRAKOWA". Na awersie nazwa emitenta Rzeczpospolitej Polskiej, jej godło orzeł biały rozdzielające rok emisji 2007 i oznaczenie nominału "zł 2 zł". Awers projektu Ewy Tyc-Karpińskiej, rewers Roberta Kotowicza.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
PL1_2007y594
Ostatnie sztuki w magazynie
5,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y594
Kraj
Polska
Rok wydania
2007
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
75% miedzi, 25% niklu
Nakład
1 200 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2007-05-22
Data ostatniej emisji
2007-05-22
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

750-lecie lokacji Krakowa

5 czerwca 1257 roku Bolesław Wstydliwy (syn Leszka Białego) wydał dokument lokacji Krakowa. Zarówno mieszkańcy, jak i wójtowie Krakowa uzyskali przywileje oraz czasowe zwolnienia z czynszów. Z czasem akt pomógł w tworzeniu się całej administracji miejskiej i jej funkcjonowania. Miasto było ważnym ośrodkiem kościelnym (najważniejsze biskupstwo zaraz po gnieźnieńskim). Były tu również zakony i kapituły. 

Proces lokacji Krakowa umocnił jego pozycję w czasach Polski dzielnicowej. Był przemyślany pod względem architektonicznym. Odkrycie złóż soli nieopodal, zapewniało środki na rozwój. Pod koniec XIII wieku powstały mury miejskie wraz z prowadzącą do miasta Bramą Floriańską. Dokument lokacji został zatwierdzony 5 pieczęciami. Powodował on nowy porządek prawny oraz ustanawiał wspomnianą urbanistykę, co miało ostatecznie korzystny wpływ na rozwój miasta Krakowa.

Przywilej lokacyjny Krakowa

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.