2 zł 2011 - Smoleńsk - pamięci ofiar...
2 zł 2011 - Smoleńsk - pamięci ofiar...

2 zł 2011 - Smoleńsk - pamięci ofiar 10.04.2010 r.

Na rewersie wizerunki drzew, napis "SMOLEŃSK 10 IV 2010" i szachownica - znak Sił Powietrznych Rzeczypospolitej Polskiej. Na awersie pełna nazwa państwa emitującego RZECZPOSPOLITA POLSKA, godło orzeł biały, który pod pazurami ma stylizowany znak mennicy MW, rok emisji 2011 i u dołu nominał zapisany jako "zł 2 zł".

PL1_2011y769
Obecnie brak na stanie
8,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y769
Kraj
Polska
Rok wydania
2011
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
800 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2011-04-04
Data ostatniej emisji
2011-04-04
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Smoleńsk - pamięci ofiar 10.04.2010 r.

10 kwietnia 2010 roku samolot Tupolew Tu-154 należący do Polskich Sił Powietrznych, rozbił się w pobliżu rosyjskiego miasta Smoleńsk. W tragedii zginęły wszystkie 96 osoby będące na pokładzie. Wśród ofiar były ówczesny prezydent Polski Lech Kaczyński wraz z żoną Marią, były Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, szef Sztabu Generalnego i wielu innych wysokich rangą polskich oficerów, prezes Narodowego Banku Polskiego, urzędnicy polskiego rządu, 18 posłów, przedstawiciele polskiego duchowieństwa i krewni ofiar zbrodni katyńskiej. Ponadto również członkowie załogi. Lecieli z Warszawy na obchody upamiętniające 70 rocznicę zbrodni katyńskiej.

Do tragedii doszło podczas próby lądowania w dużej mgle przy widoczności ograniczonej do około 500 metrów. Maszyna zeszła za nisko i uderzyła w drzewa, a następnie o ziemię. Śledztwo nie wykazało żadnej awarii w samolocie. Za przyczynę uznaję się błąd pilota oraz błędy w szkoleniach sił powietrznych kraju. Do dziś krąży wiele teorii spiskowych odnośnie wydarzenia i sami Polacy spierają się z sobą co do nich. Faktem jest jednak, że w tragiczny sposób życie straciło wiele osób.

Ostatnie chwile lotu Tupolewa Tu-154 - rekonstrukcja

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.