2 zł 1998 - Poczet królów i książąt...
2 zł 1998 - Poczet królów i książąt...

2 zł 1998 - Poczet królów i książąt polskich: Zygmunt III Waza (1587 - 1632)

Zygmunt III Waza był królem, za którego panowania Polska przeżywała rozkwit gospodarczy. Był władcą nie tylko jej, ale i Szwecji. Z tej okazji został uwieczniony na rewersie monety z serii "Poczet królów i książąt polskich" w 1998 roku. Z lewej pierwszy człon jego miana "ZYGMUNT III" oraz rok koronowania 1587, z prawej drugi człon "WAZA" i rok śmierci 1632. Na awersie orzeł biały, pod nim znak mennicy i nominał "zł 2 zł". U góry RZECZPOSPOLITA POLSKA. Z prawej i lewej rozdzielony rok emisji 1998. 

PL1_1998y336
Obecnie brak na stanie
60,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y336
Kraj
Polska
Rok wydania
1998
Nominał
2 zł - Złote polskie
Stempel
Zwykły
Rant
Gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
420 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
1998-04-29
Data ostatniej emisji
1998-04-29
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Poczet królów i książąt polskich: Zygmunt III Waza (1587 - 1632)

Zygmunt III Waza urodził się 20 czerwca 1566 roku w Gripsholm w Szwecji. Był synem Jana III Wazy króla Szwecji i jego pierwszej żony Katarzyny Jagiellonki, córki króla Zygmunta I Starego i Bony Sforzy. Był pierwszym polskim władcą z dynastii Wazów. Jego katolicyzm ocierał się o fanatyzm, potrafił brutalnie narzucać tę wiarę nie tylko w swoim królestwie, ale również prowadząc krucjaty w sąsiednich. Był odpowiedzialny za przeniesienie stolicy z Krakowa do Warszawy.

Został wybrany na króla Polski w 1587 roku. Dążył do zjednoczenia Polski i Szwecji w ramach jednego katolickiego królestwa, a gdy został następcą zmarłego ojca w 1592 roku, powstała unia polsko-szwedzka. Opozycja w protestanckiej Szwecji wywołała wojnę przeciwko Zygmuntowi, a dowodził jej jego wuj Karol IX Sudermański, który doprowadził do detronizacji Zygmunta w Szwecji w 1599 roku. Panowanie objąć miał jednak jego syn Władysław IV Waza. Warunkiem było jednak przyjęcie przez niego luteranizmu i nauka w Szwecji. 

Zygmunt III Waza przejawiał uzdolnienia artystyczne, strategiczne. Lubił grę w piłkę, zajęcia w ogrodzie. Jego panowanie zbiegło się ze Złotym Wiekiem i rozwojem gospodarczym. Jednak nie do końca wszystkim podobało się zwiększanie przez niego wpływów kościoła oraz władzy królewskiej.

Zygmunt III Waza

Powiązane produkty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.