2 zł 2001 - XII Międzynarodowy...
2 zł 2001 - XII Międzynarodowy...

2 zł 2001 - XII Międzynarodowy Konkurs im. Henryka Wieniawskiego

Międzynarodowy Konkurs im. Henryka Wieniawskiego to muzyczny konkurs skrzypcowy. Odbywa się co 5 lat w Poznaniu. W 2001 roku odbył się po raz dwunasty i z tej okazji wyemitowana została moneta okolicznościowa. Na rewersie Henryk Wieniawski, jego imię i nazwisko oraz lata życia 1835-1880 i skrzypce. Na awersie RZECZPOSPOLITA POLSKA, orzeł biały z oznaczeniem menniczym MW pod pazurami, rok emisji 2001 i nominał "zł 2 zł".

PL1_2001y426
Obecnie brak na stanie
15,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y426
Kraj
Polska
Rok wydania
2001
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
600 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2001-09-12
Data ostatniej emisji
2001-09-12
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

XII Międzynarodowy Konkurs im. Henryka Wieniawskiego

Henryk Wieniawski urodził się 10 lipca 1835 roku w Lublinie. Był polskim skrzypkiem, wirtuozem, kompozytorem i nauczycielem, uważanym za jednego z najwybitniejszych skrzypków w historii. Również jego brat Józef i siostrzeniec Adam Wieniawscy byli znakomitymi muzykami. 

Talent Henryka do gry na skrzypcach został dostrzeżony wcześnie i w 1843 roku został przyjęty do Konserwatorium Paryskiego u Lamberta Massarta. Zrobiono dla niego wyjątek, gdyż nie był Francuzem i miał zaledwie osiem lat. Uczęszczał do Konserwatorium w latach 1843-1846 i powrócił na kolejny rok w 1849. Po ukończeniu studiów intensywnie koncertował i dawał wiele recitali, w których często towarzyszył mu brat Józef grający na fortepianie. W 1847 roku opublikował swoje pierwsze opus, Grand Caprice Fantastique. 

Pierwszy konkurs skrzypcowy im. Wieniawskiego odbył się w Warszawie w 1935 roku. Ginette Neveu zajęła I miejsce, David Ojstrach II, a Henri Temianka III. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego odbywa się od 1952 roku co pięć lat.

Henryk Wieniawski

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.