• -12%
Awers monety 1 Dolar 2009  9 Prezydent USA William Henry Harrison 1841
Rewers monety 1 Dolar 2009  9 Prezydent USA William Henry Harrison 1841

1 Dolar 2009 9 Prezydent USA - William Henry Harrison (1841)

Chcąc uhonorować swoich prezydentów, Stany Zjednoczone zleciły wybicie monet o wartości 1 dolara, z wizerunkami swoich prezydentów. W polu rewersu ukazane jest popiersie William Henry Harrison. U góry na otoku jego imię i nazwisko WILLIAM HARRISON zaś  na dole napis W Boga wierzymy i oznaczenie go jako 9 prezydenta i lata kadencji „IN GOD WE TRUST 9 th PRESIDENT1841”.

Awers przedstawia górny korpus pomnika narodowego ,jakim jest Statua Wolności. Obok niej nominał „1$”, a naokoło kolisty napis oznaczający państwo emitujące „UNITED STATES OF AMERICA (Stany Zjednoczone Ameryki )

Jakość
  • Mennicza (UNC)
US6_2009km450
Ostatnie sztuki w magazynie
17,16 zł 19,50 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 19,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni

Piąty prezydent USA pochodzący z Wirginii, William Henry Harrison, urodził się w 1773 roku. Kiedy był małym dzieckiem, jego ojciec, Benjamin Harrison, podpisał amerykańską Deklarację Niepodległości. Podczas wybitnej kariery wojskowej Harrison pełnił funkcję sekretarza Terytorium Północno-Zachodniego i gubernatora Terytorium Indiany. Zyskał narodową sławę i przydomek „Old Tippecanoe” dzięki zwycięstwom w bitwie pod Tippecanoe i bitwie o Tamizę przeciwko Indianom amerykańskim, dowodzonym przez szefa Shawnee, Tecumseha.

Harrison służył w Senacie Stanu Ohio jako przedstawiciel USA i senator z Ohio oraz jako minister USA w Kolumbii. W 1840 r. partia wigów nakłoniła Harrisona do wystąpienia przeciwko urzędującemu prezydentowi Martinowi Van Burenowi, który stał się niepopularny z powodu utrzymującej się depresji ekonomicznej. „Tippecanoe i Tyler Too” (John Tyler był kandydatem na wiceprezydenta) stało się pierwszym i nadal jednym z najbardziej pamiętnych haseł kampanii prezydenckiej. Harrison pokonał Van Burena w osuwisku. W wieku 68 lat Harrison był najstarszym prezydentem, który do tego czasu służył w biurze.

W rześkiej marcowej burzy Harrison wygłosił najdłuższe przemówienie inauguracyjne w historii Stanów Zjednoczonych, trwające godzinę i 45 minut. Nie mając na sobie ani kapelusza, ani płaszcza, złapał dotkliwe przeziębienie od długiej ekspozycji na żywioły. Wkrótce potem zachorował na zapalenie płuc. Zmarł dokładnie miesiąc po inauguracji, stając się pierwszym prezydentem, który zmarł na stanowisku.

Wnuk Harrisona, Benjamin Harrison, został później 23. prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km450
Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Stany Zjednoczone
Rok wydania
2009
Nominał
1 $ - Dolar amerykański
Mennica
Mennica Stanów Zjednoczonych, Denver, Kolorado, USA | Mennica Stanów Zjednoczonych, Filadelfia, PA, USA | Mennica Stanów Zjednoczonych, San Francisco, (1937~dziś), 155 Hermann St. CA, USA
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Mosiądz
Szczegóły stopu
6% Cynk, 3,5% Mangan, 2% Nikiel, Równowaga Miedź
Nakład
102 214 055
Orientacja
Wyrównanie Monety ↑O↓
Kształt
Okrągły
Średnica
26,5 mm
Waga
8,07 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2009
Data ostatniej emisji
2009
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
1
Waluta
Dolar amerykański

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.