• -12%
Rewers monety 2 zł 1995 Zwierzęta świata: Sum łac Silurus glanis
Awers monety 2 zł 1995 Zwierzęta świata: Sum łac Silurus glanis

2 zł 1995 - Zwierzęta świata: Sum (łac- Silurus glanis)

2-złotówka ta otwiera serię "Zwierzęta świata" po denominacji złotego. Na rewersie przedstawiono suma pospolitego wraz z nazwą po polsku i łacinie. Na awersie znajduje się oznaczenie emitenta nazwa RZECZPOSPOLITA POLSKA. Niżej godło z oznaczeniem mennicy pod pazurami. Pod nim rok emisji 1995 pomiędzy flagami RP. U dołu nominał "zł 2 zł".

Jakość
  • Mennicza (UNC)
PL1_1995y289
Ostatnie sztuki w magazynie
215,60 zł 245,00 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 245,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni

Zwierzęta świata: Sum (łac- Silurus glanis)

Sum pospolity (łac. Silurus glanis), zwany niekiedy europejskim, należy do rodziny sumowatych. Jeśli chodzi o Europę wielkością ustępuje tylko biełudze. Sum może osiągać nawet 3 metry długości i ponad 100 kilogramów wagi. Największy znany okaz mierzył 2,73 metra i ważył aż 130 kilogramów. Ze względu na warunki (klimat i dostęp do pokarmu) panujące w Polsce, tutejsze sumy osiągają "zaledwie" 2,5 metra długości.

Ryby te mają długie ciało. 60 procent jego długości stanowi ogon. Ich charakterystyczną cechą są wąsy. To właśnie stąd wzięło się określenie "sumiaste wąsy", oznaczające dużą bujność tego atrybutu. Mają również małe oczy i nozdrza kończące się rurkami. W zależności od warunków, w których żyją, mogą mieć różne kolory grzbietu. Od odcieni czarnego, przez zielone, brązowe aż do niebieskiego.

Żyją w dużych zbiornikach wody słodkiej, jeziorach i rzekach. W ciągu dnia wolą przebywać przy dnie, są bardziej aktywne nocą. Są drapieżnikami. Młode z początku żywią się małymi żyjątkami, takimi jak skorupiaki czy robaki, starsze polują również na ryby. Duże okazy są w stanie zrobić krzywdę pływającym dzieciom czy psom. Sumy mają swoje okresy ochronne.

Sum

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y289
Kraj
Polska
Rok wydania
1995
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Segmentowany: ząbkowane-zwykłe
Stop
Miedzionikiel
Szczegóły stopu
75% miedzi, 25% niklu
Nakład
300 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
29,50 mm
Waga
10,80 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
1995-06-12
Data ostatniej emisji
1995-06-12
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.