• -15%
Awers monety 2 zł 2012 Polscy malarze XIX/XX wieku – Piotr Michałowski
Rewers monety 2 zł 2012 Polscy malarze XIX/XX wieku – Piotr Michałowski

2 zł 2012 - Polscy malarze XIX/XX wieku – Piotr Michałowski

W górnej części przy otoku półkoliście zapisane PIOTR MICHAŁOWSKI. Niżej wizerunek popiersia malarza. W prawej części fragment szkicu artysty pod tytułem  „Czwórka koni w zaprzęgu”, u dołu zapisane lata życia Piotra 1800-1855. Na awersie paleta malarska z pędzlami, obok niej godło państwowe - orzeł mający pod łapą znak mennicy MW, w której wybito monetę. Niżej nominał "2 zł", a wyżej napis RZECZPOSPOLITA POLSKA i rok 2012.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
PL1_2012y842
Dostępny
5,10 zł 6,00 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 4,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Piotr Michałowski

Piotr Michałowski urodził 2 lipca 1800 w Krakowie w dobrze sytuowanej rodzinie. Dzięki temu zdobył wszechstronne wykształcenie i mógł podróżować. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Getyndze, gdzie zdobył wiedzę z przedmiotów ścisłych, humanistycznych i przyrodniczych. Bardzo wcześnie pobierał również lekcje malarstwa. W czasie powstania listopadowego, Michałowski pomagał prowadzić polską fabrykę amunicji, przez co musiał uciekać do Paryża. Tam uczył się malarstwa i anatomii pod okiem Nicolasa-Toussainta Charleta. Inspiracją były dla niego dzieła takich artystów, jak Rembrandt czy Diego Velázquez.

W trakcie życia nie zasłynął, jako artysta. Był jednak uznanym zarządcą majątków, działaczem społecznym, adwokatem. W roku 1848 ufundował Zakład Św. Józefa dla Osieroconych Chłopców w Krakowie. W latach 1853-1854 pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Gospodarczo-Rolniczego Krakowskiego, działał w administracji miejskiej. Zmarł 9 czerwca 1855 roku w Krzyżtoporzycach, a jego dzieła zostały odkryte i uznane dopiero pod koniec XIX wieku. Zasłynął głównie ze swoich dzieł batalistycznych oraz świetnych obrazów koni. 

Autoportret Piotra Michałowskiego

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y842
Kraj
Polska
Rok wydania
2012
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
800 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2012-11-28
Data ostatniej emisji
2012-11-28
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.