• -12%
Awers monety 2 zł 2012 Stefan Banach
Rewers monety 2 zł 2012 Stefan Banach

2 zł 2012 - Stefan Banach

W centralnej części rewersu wizerunek Stefana Banacha. Z lewej wykres odwzorowania liniowego, a pod nim nierówność charakterystyczna dla "Przestrzeni Banacha". Na dole imię i nazwisko matematyka SETFAN BANACH oraz jego lata życia 1892-1945. W części centralnej awersu godło Polski. Orzeł ma pod łapą stylizowany znak MW oznaczający mennicę. Z lewej "20", z prawej "12", które razem ukazują rok emisji monety 2012. Na dole nominał "zł 2 zł".

Jakość
  • Mennicza (UNC)
PL1_2012y817
Dostępny
5,28 zł 6,00 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 4,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Stefan Banach

Stefan Banach urodził się 30 marca 1892 w Krakowie. Był polskim matematykiem, powszechnie uważanym za jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych matematyków XX wieku na całym świecie. Był twórcą nowoczesnej analizy funkcjonalnej i przedstawicielem lwowskiej szkoły matematycznej. Jego najważniejszą publikacją była książka z 1932 roku „Theorie des opérations linéaires” („Teoria operacji liniowych”).  Opisał twierdzenia o kontrakcji, przestrzeń Banacha nazwaną od jego nazwiska, zajmował się mnogością i paradoksem rozkładu kul.

Ciekawą historią z jego życia jest to, że nie zależało mu na żadnych tytułach naukowych. Szkolił się, spędzał godziny nad matematycznymi zagadkami, opisywał je, jednak nie uśmiechało mi się zdawać żadnych egzaminów. Pewnego dnia na korytarzu uczelni został zaczepiony na korytarzu i poproszony o pomoc. W dziekanacie grupa ludzi miała do rozwiązania problem matematyczny, z którym nie mogła sobie poradzić. Stefan zgodził się pomóc, odpowiedział na wszystkie pytania. Był nieświadomy, ze zdaje egzamin doktorski przed komisją. 

Banach wykładał nie będąc nawet oficjalnie magistrem. To jego przełożeni byli odpowiedzialni za uzyskanie przez niego doktoratu. Egzamin egzaminem, ale co z pracą doktorską? Otóż na krok Stefana nie odstępowali asystenci, którzy uporczywie zbierali jego notatki. Na ich podstawie praca została napisana, a autorstwo przypisano Banachowi. Zmarł w wyniku raka płuc 31 sierpnia 1945 roku.

Pomnik Stefana Banacha w Krakowie

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y817
Kraj
Polska
Rok wydania
2012
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
800 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2012-04-03
Data ostatniej emisji
2012-04-03
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.