• -12%
Awers monety 2 zł 2013 Cyprian Norwid
Rewers monety 2 zł 2013 Cyprian Norwid

2 zł 2013 - Cyprian Norwid

Motywem rewersu jest profil Cypriana Norwida. Od lewej przy otoku półkoliście jego imię i nazwisko oraz lata życia "CYPRIAN NORWID 1821-1883". Na awersie nominał zapisany jako "zł 2 zł". Nad nim godło Polski orzeł biały, który dzieli rok emisji monety 2013 na dwie części, a pod łapą ma stylizowany znak mennicy warszawskiej MW. U góry pełna nazwa państwa RZECZPOSPOLITA POLSKA.

PL1_2013y856
Obecnie brak na stanie
4,84 zł 5,50 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 5,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Cyprian Norwid

Cyprian Kamil Norwid, a właściwie Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid, urodził się na Mazowszu 24 września 1821 roku w Laskowie-Głuchach. Jednym z jego przodków ze strony matki był polski król Jan III Sobieski, co Cyprian lubił podkreślać. Był cenionym w całym kraju poetą, dramatopisarzem, malarzem i rzeźbiarzem. Pomimo tego przez dużą część życia był biedny, przez pewien czas do tego stopnia, że pomieszkiwał w przykościelnej krypcie. Jego twórczość została doceniona głównie po jego śmierci.

Jego styl pisania był nonkonformistyczny, co nie przysparzało my sympatii wyższych sfer. Jego dzieła docenione zostały dopiero za Młodej Polski. Jego styl powiązany był z romantyzmem, klasycyzmem i parnasizmem. Do najważniejszych pozycji, jakie stworzył należy zaliczyć: „Bema pamięci żałobny rapsod „,”Vade-mecum”, ” Fortepian Szopena”, „Pierścień Wielkiej Damy, czyli Ex-machina Durejko” czy „Krakus. Książę nieznany”. Jego teksty przerobione na utwory muzyczne, śpiewały takie osoby jak Wanda Warska, Czesław Niemen czy Stan Borys. Cyprian zmarł w przytułku Dom św. Kazimierza na przedmieściach Paryża 23 maja 1883 roku. 

Cyprian Norwid

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y856
Kraj
Polska
Rok wydania
2013
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
75% miedzi, 25% niklu
Nakład
800 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2013-04-08
Data ostatniej emisji
2013-04-08
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.