• -15%
Awers monety 2 zł 1998 200lecie urodzin Adama Mickiewicza
Rewers monety 2 zł 1998 200lecie urodzin Adama Mickiewicza

2 zł 1998 - 200-lecie urodzin Adama Mickiewicza

Z okazji 200 urodzin wieszcza narodowego Adama Mickiewicza wyemitowano monetę z jego wizerunkiem na rewersie. Stało się to w 1998 roku. Projektantką była Ewa Tyc-Karpińska. Na awersie pełna nazwa państwa RZECZPOSPOLITA POLSKA, orzeł biały, który pod pazurami ma znak mennicy, rok emisji 1998 i nominał "zł 2 zł".

PL1_1998y352
Obecnie brak na stanie
42,08 zł 49,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 43,56 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


200-lecie urodzin Adama Mickiewicza

Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu lub Nowogródku. Był polskim poetą, dramatopisarzem, eseistą, publicystą, tłumaczem i działaczem politycznym. Uznawany za wieszcza narodowego w Polsce, na Litwie i Białorusi. Jest jednym z najważniejszych autorów polskiego romantyzmu obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego. Jest również uważany za jednego z największych poetów europejskich i słowiańskich. W Polsce i Europie porównywany do Byrona i Goethego .

Znany jest głównie za sprawą poetyckiego dramatu „Dziady” i narodowego poematu „Pan Tadeusz”. Inne jego wpływowe prace to „Konrad Wallenrod” i „Grażyna”. Inspirował ludzi do walki przeciwko zaborcom. Sam brał aktywny udział w walce o niepodległość i spędził 5 lat na zesłaniu. Po tym wydarzeniu resztę swojego życia przeżył za granicą. Osiadł najpierw w Rzymie, a następnie w Paryżu, gdzie przez nieco ponad trzy lata wykładał literaturę słowiańską w Collège de France. Zmarł prawdopodobnie na cholerę w Konstantynopolu, dokąd udał się, by pomóc w organizowaniu sił polskich do walki z Rosją w wojnie krymskiej . W 1890 roku jego szczątki zostały przeniesione z Montmorency w Dolinie Oise we Francji do Katedry Wawelskiej w Krakowie.

Adam Mickiewicz

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y352
Kraj
Polska
Rok wydania
1998
Nominał
2 zł - Złote polskie
Stempel
Zwykły
Rant
Gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
75% miedzi, 25% niklu
Nakład
400 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
1998-12-02
Data ostatniej emisji
1998-12-02
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.