• -15%
Awers monety 2 zł 1998 Zwierzęta świata: Ropucha paskówka
Rewers monety 2 zł 1998 Zwierzęta świata: Ropucha paskówka

2 zł 1998 - Zwierzęta świata: Ropucha paskówka

Ropucha paskówka jest jednym z rzadkich okazów płazów na terenie naszego kraju. Z tego powodu postanowiono, aby była kolejnym ze zwierząt umieszczonych na monecie z serii: "Zwierzęta świata". Na rewersie nad nią widnieje jej nazwa po polsku i łacinie. Na awersie orzeł biały, pod nim znak mennicy, rok emisji 1998 oraz nominał "zł 2 zł". Po prawej i lewej flaga Polski. W górnej części nazwa państwa emitującego monetę RZECZPOSPOLITA POLSKA.

PL1_1998y340
Obecnie brak na stanie
105,40 zł 124,00 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 109,12 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Zwierzęta świata: Ropucha paskówka

Ropucha paskówka (Epidalea calamita, Bufo calamita) jest płazem i najmniejszą z ropuch, które żyją w Polsce. Może osiągać 8 centymetrów długości. W Polsce jest objęta ścisła ochroną, niezależnie od pory roku i sezonu. Jest szara, jedynie wzdłuż jej grzbietu biegnie żółty pasek. Dzięki temu można odróżnić ją od ropuchy zielonej. Ma złote tęczówki i ciemne źrenice. Cechą charakterystyczną jest szybki bieg zamiast skoków utożsamianych z tym rodzajem płazów.

Paskówki występują na całym obszarze Polski, jednak nie tak łatwo je spotkać. Może się to udać od kwietnia do października. Występują również w innych częściach Europy i Azji. Ropuchy te są aktywne głównie w porze wieczornej i nocnej za wyjątkiem godów, kiedy ich aktywność trwa całą dobę. Żywią się pająkami, owadami, dżdżownicami i ślimakami. Wykazują dużą odporność na zasolenia wody oraz środowisko suche. Nie są zagrożone wyginięciem, jednak są bardzo rzadkie. 

Ropuchy

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y340
Kraj
Polska
Rok wydania
1998
Nominał
2 zł - Złote polskie
Stempel
Zwykły
Rant
Gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
420 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
1998-05-20
Data ostatniej emisji
1998-05-20
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.