• -15%
2 euro 2009 200-lecie urodzin...
2 euro 2009 200-lecie urodzin...

2 euro 2009 200-lecie urodzin pedagoga Louis'a Braille'a (Belgia)

Louis Braille był francuskim nauczycielem. Skupiał się przede wszystkim na osobach niewidomych. To on stworzył system, dzięki któremu osoby z taką niepełnosprawnością mogą czytać i pisać. System ten jest nam znany, jako alfabet Braille'a. Aby uczcić postać, która pomogła tak wielu ludziom w 200-lecie urodzin Louis'a, Belgia wyemitowała monety euro z jego wizerunkiem na awersie. Nad nim jego imię i nazwisko, z lewej 3 kropki, z prawej dwie. Na dole znak mennicy, lata 1809-2009, oznaczenie mincmistrza.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
BE2_2009km288
Ostatnie sztuki w magazynie
16,58 zł 19,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,16 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni

200-lecie urodzin pedagoga Louis'a Braille'a

Louis Braille urodził się 4 stycznia 1809 roku w Coupvray, małym miasteczku w niedalekiej odległości od Paryża we Francji. Gdy tylko nauczył się chodzić, mały Louis spędzał czas na zabawie w warsztacie ojca. W wieku trzech lat bawił się jego narzędziami, próbując zrobić dziury w kawałku skóry szydłem. Wpatrując się w skórę, przycisnął mocno szpikulec, a ten przebijając materiał trafił go w oko. Próby leczenia urazu nie powiodły się, chłopiec stracił wzrok, a dodatkowo stało się to również w drugim oku, prawdopodobnie z powodu współczulnego zapalenia oka. Jako 5-latek stał się osobą niewidomą.

Do wieku lat 10 uczył się w swojej rodzinnej miejscowości. Później udało mu się trafić do pierwszej placówki edukacyjnej dla niewidomych na świecie - Królewskiego Instytutu Młodzieży Niewidomej w Paryżu. Gdy był starszy zaczął pracować nad swoim życiowym osiągnięciem.

Braille został nauczycielem i postanowił wynaleźć system czytania i pisania, który mógłby wypełnić lukę w komunikacji między widzącymi a niewidomymi. Twierdził, że poprawne porozumiewanie się i możliwość edukacji, jest kluczem do wiedzy i zniesienia występującego często protekcjonalizmu, litości czy wręcz pogardy przez osoby pełnosprawne dla niewidzących. Chociaż Louis był podziwiany i szanowany przez swoich uczniów jego system pisania nie przyjął się w Instytucie za jego życia. Stało się to 2 lata po jego śmierci w 1854 roku, głównie ze względu na naciski studentów, którzy w praktyce przekonali się, jak przydatny jest System Braille’a.

Popiersie Louisa Braille'a

autorka: Étienne'a Leroux

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km288
Kraj
Belgia
Rok wydania
2009
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Brukselska, Hôtel des Monnaies, Bruksela, Belgia
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
5 013 500
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2009-09-25
Data ostatniej emisji
2009-09-25
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.