• -15%
Awers monety 2 euro 2021 100 lat autonomii Wysp Alandzkich
Rewers monety 2 euro 2021 100 lat autonomii Wysp Alandzkich

2 euro 2021 100 lat autonomii Wysp Alandzkich

Wyspy Alandzkie to samorządna prowincja Finlandii. Z okazji 100-lecia jej istnienia została wyemitowana moneta okolicznościowa tego kraju w 2021 roku. Rewers monety to strona wspólna ustalona dla wszystkich monet euro, zaś na awersie widać krajobraz archipelagu Wysp Alandzkich. Na dole znajduje się ręka trzymająca kompas, a także dziób łodzi. W centrum morski horyzont i chmury, data „2021”. Wokół jest legenda w języku szwedzkim i fińskim.

 

FI2_2021#315
Obecnie brak na stanie
33,15 zł 39,00 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 32,50 zł

Wyświetl historię cen produktu


100 lat autonomii Wysp Alandzkich

Wyspy Alandzkie to archipelag u wejścia do Zatoki Botnickiej na Morzu Bałtyckim należący do Finlandii. Od 1921 roku decyzją Ligi Narodów Jest to autonomiczny i zdemilitaryzowany region Finlandii. Jego jedynym językiem urzędowym jest szwedzki. Jest najmniejszym regionem Finlandii i stanowi 0,51% jej powierzchni lądowej i 0,54% ludności. Stolicą Wysp Alandzkich jest Mariehamn.

Autonomiczny status Wysp Alandzkich oznacza, że uprawnienia prowincji normalnie wykonywane przez przedstawicieli centralnego rządu Finlandii są w dużej mierze wykonywane przez ich własny rząd. Obecna zdemilitaryzowana, neutralna pozycja Wysp Alandzkich sięga czasów traktatu pokojowego w Paryżu po wojnie na Wyspach Alandzkich w latach 50. XIX wieku.

Zgodnie z prawem Wyspy Alandzkie są neutralne politycznie i całkowicie zdemilitaryzowane, a mieszkańcy są zwolnieni z poboru do Fińskich Sił Obronnych. Mieszkańcy Wysp Alandzkich są również bardzo negatywnie nastawieni do używania i obecności języka fińskiego na Wyspach Alandzkich w jakimkolwiek stopniu. Prawdopodobnie w celu podkreślania swojej niezależności. Chociaż referendum w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej odbyło się w kontynentalnej Finlandii w dniu 16 października 1994 roku Wyspy Alandzkie przeprowadziły oddzielne głosowanie w dniu 20 listopada. 

Flaga Wysp Alandzkich

Szczegóły produktu

Kraj
Finlandia
Rok wydania
2021
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Fińska, Vantaa, Finlandia
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
800 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2021-08-13
Data ostatniej emisji
2021-08-13
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.