• -15%
Rewers monety 2 euro 2019 30 rocznica Upadku Muru Berlińskiego Niemcy
Awers monety 2 euro 2019 30 rocznica Upadku Muru Berlińskiego Niemcy

2 euro 2019 30 rocznica Upadku Muru Berlińskiego (Niemcy)

Upadek Muru Berlińskiego był ważnym wydarzeniem dla całego świata, jednak przede wszystkim dla Niemców. Kolosalna bariera przez lata dzieliła bliskich i utrudniała ludziom życie. Z okazji 30-lecia zniszczenia tych umocnień Republika Federalna Niemiec wydała okolicznościowe monety o nominale 2 euro. Na rewersie widnieje standardowy projekt tego typu monet, natomiast na awersie tematyczny napis po angielsku: "30 years of the fall of the Wall of Berlin".

-Niemieckie monety euro wybijane są w różnych mennicach, różnią się oznaczeniem na awersie. Prosimy zwracać na to uwagę przy zakupie, aby dokonać odpowiedniego wyboru.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
Mennica krajowa
  • A - Państwowa Mennica w Berlinie
  • D - Bawarska Centralna Mennica w Monachium
  • F - Państwowa Mennica Badeni-Wirtembergii w Stuttgarcie
  • G - Państwowa Mennica Badeni-Wirtembergii w Karlsruhe
  • J - Mennica w Hamburgu
DE2_2019#320
Ostatnie sztuki w magazynie
16,58 zł 19,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 16,25 zł

Wyświetl historię cen produktu

30 rocznica Upadku Muru Berlińskiego

Mur Berliński był strzeżonym, betonowym wałem umocnieniowym o długości 156 kilometrów. Jego powstanie zostało zainicjowane przez Narodową Republikę Demokratyczną 13 sierpnia 1961 roku. Mur całkowicie odciął Berlin Zachodni od otaczających go Niemiec Wschodnich, a w tym także Berlina Wschodniego. Bariera obejmowała wieże strażnicze oraz przestrzenie z pułapkami, zwane później „pasami śmierci”. Stało się tak ponieważ 136-239 (w zależności od źródeł) osób straciło życie przy próbie jej przekroczenia. Udało się tego dokonać około 5 000 ludzi.

Jeszcze 15 czerwca 1961 roku pierwszy sekretarz Partii Socjalistycznej Jedności i przewodniczący Rady Państwowej NRD Walter Ulbricht, oświadczył na międzynarodowej konferencji prasowej, że żadnego muru budowanego nie będzie. Mimo tego aż 3 500 000 Niemców w ostatnich chwilach przed powstaniem bariery, emigrowało do Niemiec Zachodnich, bojąc się o swój los. W Bloku Wschodnim snuto propagandę, że Mur ma na celu ochronę przed faszystami. Na bazie zapisów rozmów telefonicznych, niektóre źródła podają, że pomysłodawcą mógł być Nikita Chruszczow. Na początku niepewnie, jednak ośmielony wywiadem prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego, którzy przyznał że Stany Zjednoczone nie będą aktywnie sprzeciwiać się budowie bariery.

Wraz z zamknięciem granicy zdecydowana większość Niemców Wschodnich nie mogła już podróżować lub emigrować do Niemiec Zachodnich. Wiele rodzin zostało rozdzielonych, a mieszkańcy Berlina Wschodniego zatrudnieni na Zachodzie zostali odcięci od możliwości wykonywania pracy. W mieście było 9 przejść granicznych.

W 1989 roku seria rewolucji w krajach bloku wschodniego – zwłaszcza w Polsce i na Węgrzech spowodowała reakcję łańcuchową w Niemczech Wschodnich. Znaczącym bodźcem do zmian było zniesienie żelaznej kurtyny między Austrią a Węgrami na Pikniku Paneuropejskim 19 sierpnia 1989 roku. 9 listopada tego samego roku Harald Jäger, dowódca jednego z berlińskich przejść granicznych, ustąpił i pozwolił strażnikom na otwarcie przejść i przepuszczanie ludzi bez konieczności sprawdzania tożsamości.

 

Pozostałości Muru Berlińskiego

Szczegóły produktu

Kraj
Niemcy, RFN
Rok wydania
2019
Nominał
2 € - Euro
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
30 000 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2019-10-10
Data ostatniej emisji
2019-10-10
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Mennice Krajów

A - Państwowa Mennica w Berlinie,

D - Bawarska Centralna Mennica w Monachium,

F - Państwowa Mennica Badenii-Witembergii w Stuttgarcie,

G - Państwowa Mennica Badenii-Witembergii w Karlsruhe,

I lub J - Mennica w Hamburgu.

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.