• -12%
Awers monety 2 zł 1999 Zamki i pałace w Polsce: Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim
Rewers monety 2 zł 1999 Zamki i pałace w Polsce: Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim

2 zł 1999 - Zamki i pałace w Polsce: Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim został uwieczniony na monecie jako kolejny budynek w serii: "Zamki i pałace w Polsce". Na rewersie 2-złotowej monety widnieje grafika frontu budynku. W środkowej części awersu przedstawiono orła białego w koronie, który pod łapą ma znak mennicy MW. Dzieli rok emisji monety 1999 na dwie części. Znajduje się w pierścieniu, a niżej widnieje nominał zapisany jako "zł 2 zł". Przy otoku koliście napis RZECZPOSPOLITA POLSKA.

PL1_1999y372
Obecnie brak na stanie
30,36 zł 34,50 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 34,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim jest uważany za jedną z najpiękniejszych rokokowych rezydencji w Polsce. Jest zaliczany również do 10 najbardziej zjawiskowych tego typu w Europie. Przed jego powstaniem w jego miejscu znajdował się zamek z czterema basztami, który budowano w latach 1566-1567 z inicjatywy rodziny Kazanowskich. Miał charakter warowny. Prawdopodobnie został zniszczony w XVII wieku w wyniku walk. W XVI i XVII wieku tereny dzierżawione były przed rodzinę Mniszchów, którzy kazali przebudować budynki do stylu renesansowego.  

Kolejne zmiany zaszły między 1685 a 1709 na zlecenie Stanisława Antoniego Szczuki. Autorem projektu był architekt Jana III Sobieskiego Augustyn Wincenty Locci. Sam proces budowy nadzorował francuski architekt de Flerience. Styl renesansowy zastąpiono barokowym.

Wygląd pałacu, który znamy dzisiaj zawdzięczamy wnuczce Szczuki Mariannie z Kątskich oraz jej małżonkowi Eustachemu Potockiemu. Głównym projektantem odpowiedzialnym za realizację ich pomysłu był Jakub Fontana, architekt z ogromnym doświadczeniem z dworu samego Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pałac i oranżerię ozdobiły rzeźby Johanna Chrisostomusa Redlera (Jan Chryzostom Redler) jednego z twórców szkoły rzeźbiarstwa rokokowego w Polsce.

Widok zewnętrzny przez bramę na środkową część pałacu. Obecnie siedziba władz starostwa. 

Zdjęcie z lat 1939-1945.

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y372
Kraj
Polska
Rok wydania
1999
Nominał
2 zł - Złote polskie
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
75% miedzi, 25% niklu
Nakład
450 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
1999-12-01
Data ostatniej emisji
1999-12-01
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.