• -15%
Rewers monety 2 euro 2013 125 rocznica ustanowienia Nagrody Nobla
Awers monety 2 euro 2013 125 rocznica ustanowienia Nagrody Nobla

2 euro 2013 125 rocznica ustanowienia Nagrody Nobla

Nagroda Nobla to wyróżnienie przyznawane corocznie za wybitne osiągnięcia w różnych kategoriach. Jej fundatorem jest Albert Nobel. Autorem awersu, na którym widać postać twórcy dynamit jest Reijo Paavilainen.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
FI2_2013km193
Ostatnie sztuki w magazynie
24,23 zł 28,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 23,70 zł

Wyświetl historię cen produktu

125 rocznica ustanowienia Nagrody Nobla

Alfred Bernhard Nobel urodził się 21 października 1833 w Sztokholmie. Najbardziej znany jest z tego, że przekazał swoją fortunę na ustanowienie Nagrody Nobla. Jednak poza tym miał bardzo duży wkład dla świata nauki. Opatentował 355 wynalazków. Najsłynniejszym z nich był dynamit - bezpieczniejszy i łatwiejszy sposób wykorzystania wybuchowej mocy nitrogliceryny. Został opatentowany w 1867 roku i wkrótce był wykorzystany na całym świecie do rozwoju górnictwa i infrastruktury. Niestety, ludzie zaczęli wykorzystywać go również do celów złych, co absolutnie nie było zamiarem Alfreda.

Nagrody Nobla są przyznawane w dziedzinie fizyki, chemii , fizjologii/medycyny, literatury i pokoju. Dodatkowo aby upamiętnić fundatora, od 1968 roku Narodowy Bank Szwecji ustanowił nagrodę w kategorii ekonomicznej. Wyróżnienia zostały przyznane po raz pierwszy w 1901 roku. Każdy laureat otrzymuje złoty medal, dyplom oraz dużą nagrodę pieniężną. Nagrody Nobla nie są przyznawane pośmiertnie, jeśli ktoś otrzyma nagrodę i umrze przed jej otrzymaniem, nagroda jest wręczana. Cztery osoby otrzymały więcej niż jedną Nagrodę Nobla w tym nasza rodaczka Maria Skłodowska-Curie. Dodatkowo w aż 2 różnych dziedzinach: chemii i fizyki.

Alfred Nobel

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km193
Kraj
Finlandia
Rok wydania
2013
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Fińska, Vantaa, Finlandia
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
1 500 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2013-11-04
Data ostatniej emisji
2013-11-04
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.