• -12%
Rewers monety 2 euro 2009 10lecie wprowadzenia systemu euro Finlandia
Awers monety 2 euro 2009 10lecie wprowadzenia systemu euro Finlandia

2 euro 2009 10-lecie wprowadzenia systemu euro (Finlandia)

Pomimo tego, że monety okolicznościowe euro różnią się awersem i tematem w zależności od państwa, zdarzają się emisje identyczne w każdym z krajów strefy euro. Są to np. monety z okazji 10-lecia jej wprowadzenia. Różnią się minimalnie oznaczeniami emitenta. Ich głównym motywem jest symboliczna postać z ręką połączoną z symbolem euro. W fińskiej wersji u góry nazwa kraju "SUOMI" i po angielsku oraz rok emisji 2009. Na dole tematyczne napisy.

FI2_2009km144
Obecnie brak na stanie
30,36 zł 34,50 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 28,70 zł

Wyświetl historię cen produktu


10-lecie wprowadzenia systemu euro (Finlandia)

Strefa euro narodziła się w jedenastu krajach UE i stopniowo rozszerzała się wraz z dołączaniem kolejnych państw członkowskich. Warunkiem przystąpienia do strefy euro było podpisanie przez państwa traktatu z Maastricht i tym samym zobowiązanie się do przestrzegania określonych w traktacie kryteriów stabilności w celu utrzymania wartości euro. Polityką pieniężną krajów strefy euro zarządza Europejski Bank Centralny (EBC).

Od 1 stycznia 1999 roku euro jest oficjalną walutą Holandii, Belgii, Hiszpanii, Irlandii, Włoch, Austrii, Luksemburga, Finlandii, Portugalii, Francji i Niemiec. Po 1999 roku do strefy dołączały kolejne kraje, a niektóre tylko na to oczekują.

Choć euro stało się oficjalną walutą 1 stycznia 1999 roku, do końca 2001 r. funkcjonowało jedynie jako waluta niegotówkowa. Waluty krajowe były nadal używane jako gotówka w każdej strefie euro do dnia 1 stycznia 2002 roku, kiedy banknoty i monety euro stały się dostępne i zastąpiły gotówkę krajową w okresie przejściowym kilku tygodni.

Moneta euro, strona wspólna

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km144
Kraj
Finlandia
Rok wydania
2009
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Fińska, Vantaa, Finlandia
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
1 459 500
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2009-01-15
Data ostatniej emisji
2009-01-15
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.