• -12%
Awers monety 2 zł 1999 500. rocznica urodzin Jana Łaskiego
Rewers monety 2 zł 1999 500. rocznica urodzin Jana Łaskiego

2 zł 1999 - 500. rocznica urodzin Jana Łaskiego

Jan Łaski był reformatorem duchownym, który bardzo przyczynił się do rozwoju wiary w Europie i uporządkowania różnych kościołów. Stąd w 1999 roku Narodowy Bank Polski wyemitował okolicznościową 2-złotówkę, na której rewersie znajduje się właśnie ta postać. Ponadto tematyczny napis "JAN ŁASKI - REFORMATOR KOŚCIOŁA 1499-1560". Na awersie w górnej części półkoliście napis RZECZPOSPOLITA POLSKA. Centralnie godło orzeł biały z oznaczeniem mennicy pod łapą. Po bokach podzielony rok emisji 1999. U dołu nominał zapisany jako "zł 2 zł".

PL1_1999y363
Obecnie brak na stanie
31,24 zł 35,50 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 35,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


500. rocznica urodzin Jana Łaskiego

Jan Łaski lub Johannes à Lasco żył w latach 1499 –1560. Był polskim reformatorem kalwińskim. Przysłużył się rozwojowi różnych odłamów chrześcijaństwa w Europie. Dzięki jego wpływowej pracy w Anglii (ok. 1543–1555) znany jest światu anglojęzycznemu pod formą imienia i nazwiska John à Lasco (lub rzadziej John Laski). Herbem rodowym Łaskich był Korab.

Urodził się w Łasku (obecnie województwo łódzkie) i był synem Jarosława Łaskiego wojewody sieradzkiego i Zuzanny Bąk, córki Zbigniewa Bąka z Bąkowej Góry. U stryja, także Jana Łaskiego, który był kolejno sekretarzem królewskim, arcybiskupem gnieźnieńskim, prymasem Polski i kanclerzem wielkim koronnym, pobierał nauki.

Zgodnie z wolą swojego nauczyciela kroczył drogą wiary. Najpierw był księdzem katolickim, awansując przez etapy bycia proboszczem, kustoszem, archidiakonem, kanonikiem, by w końcu przejść reformację i zostać pastorem i teologiem ewangelickim.

W 1540 roku wszedł w związek małżeński i wystąpił z kościoła katolickiego. Gdy z tego powodu został pozbawiony wszelkich tytułów i majątku uzyskanego ze względu na działalność kościelną powrócił do Polski twierdząc, że jego przejawy herezji, nie były prawdziwe. Zrobił to ze względów materialnych. Od tego czasu z powodzenie i uznaniem zajmował się wszelkimi reformacjami w całej Europie.

Jan Łaski

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y363
Kraj
Polska
Rok wydania
1999
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
450 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
1999-10-05
Data ostatniej emisji
1999-10-05
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.