• -15%
Rewers monety 2 euro 2019 30 rocznica Upadku Muru Berlińskiego Francja
Awers monety 2 euro 2019 30 rocznica Upadku Muru Berlińskiego Francja

2 euro 2019 30 rocznica Upadku Muru Berlińskiego (Francja)

Upadek Muru Berlińskiego był wydarzeniem istotnym dla całego świata. W 30-lecie jego zburzenia Francuzi wyemitowali okolicznościową monetę. Projekt przedstawia część zburzonego muru berlińskiego i uradowanych z tego powodu ludzi, a także trzy gołębie - symbole pokoju. W lewej części można przeczytać zarówno po francusku, jak i po niemiecku napis „30 lat upadku muru berlińskiego”.

FR2_2019km2559
Obecnie brak na stanie
17,85 zł 21,00 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu


30 rocznica Upadku Muru Berlińskiego (Francja)

Mur berliński był częścią granicy wewnątrzniemieckiej. Fizycznie oddzielał Berlin Wschodni od Zachodniego przez ponad dwadzieścia osiem lat i jest najbardziej znanym symbolem Europy podzielonej żelazną kurtyną. Był czymś więcej niż zwykłym murem. Był złożonym systemem wojskowym składającym się z dwóch ścian o wysokości 3,6 metra, oddzielającym pasem terenu, 302 wieżami strażniczymi i urządzeniami alarmowymi, 14 000 strażnikami, 600 psami i wysokim drutem kolczastym. Nie wiadomo ile dokładnie osób padło ofiarą prób przekroczenia muru. Zakłada się liczbę 136-239. Około 5 000 udało się przeżyć i przekroczyć granicę. Pogranicznicy i żołnierze nie wahali się strzelać do uciekinierów.

9 listopada 1989 po ruchach wolnościowych w Europie, zwłaszcza wschodniej, demonstracjach i osłabieniu Związku Radzieckiego, nastąpił upadek muru berlińskiego i zjednoczenie Niemiec. Prawie całkowicie zniszczony mur można znaleźć jeszcze w mieście, jako pomnik historii. Mur Berliński, symbol ideologicznego i politycznego podziału okresu zimnej wojny, zainspirował do powstania wielu książek i filmów. Poświęcono mu kilka muzeów.

Pozostałości Muru Berlińskiego

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km2559
Kraj
Francja
Rok wydania
2019
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Paryska, Paryż, Francja
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
15 020 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2019-10-15
Data ostatniej emisji
2019-10-15
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.