• -15%
Awers monety 2 euro 2018 Bleuet de France chaber symbol pamięci i solidarności
Rewers monety 2 euro 2018 Bleuet de France chaber symbol pamięci i solidarności

2 euro 2018 Bleuet de France - chaber symbol pamięci i solidarności

Bleuet de France to chaber będący symbol pamięci z ofiarami wojny. W 2018 roku Francja wyemitowała okolicznościowe monety, w których centrum znalazł się właśnie ten kwiat. W projekcie uwidoczniono również daty „1918-2018”, a także litery RF oznaczające République Française (Republika Francuska).

Jakość
  • Mennicza (UNC)
FR2_2018km2458
Ostatnie sztuki w magazynie
17,85 zł 21,00 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Bleuet de France - chaber symbol pamięci i solidarności

Bleuet de France jest symbolem pamięci i solidarności z weteranami, ofiarami wojny, wdowami i sierotami, podobnie jak mak w Wielkiej Brytanii. Ze sprzedaży chabrowych kotylionów 11 listopada i 8 maja. finansowane są działania charytatywne. Chaber symbolizuje delikatność, nieśmiałość i czyste intencje. Podobnie jak mak – rósł na ziemiach, na których toczyły się walki wojenne. Były narażone na pociski oraz zadeptanie, a mimo wszystko występowały. Były często jedynym dowodem życia i jedynym kolorem widocznym z błota okopów.

Pochodzenie odznaki datuje się na rok 1916. Została stworzona przez Suzanne Lenhardt, naczelną pielęgniarkę w Les Invalides i Charlotte Malleterre. Lenhardt była wdową po kapitanie piechoty kolonialnej, który zginął w 1915 roku, a Malleterre była siostrą generała Gustave'a Léona Nioxa i żoną generała Gabriela Malleterre'a. Obie bardzo poruszone cierpieniem rannych, którymi się opiekowały i chcąc zapewnić im trochę aktywności, zorganizowały warsztaty. Na nich z bibuły robiono odznaki przypominające chabry. Były one sprzedawane, a zebrane pieniądze zapewniały poszkodowanym niewielki dochód. Stopniowo stały się symbolem rehabilitacji żołnierzy przez pracę, a następnie oficjalnym symbolem soldiarności i pamięci o ofiarach wojen.

Niepełnosprawny weteran wojenny sprzedający wykonane przez siebie kotyliony.

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km2458
Kraj
Francja
Rok wydania
2018
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Paryska, Paryż, Francja
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
15 020 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2018-02-22
Data ostatniej emisji
2018-02-22
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.