• -15%
2 euro 2016 Setna rocznica urodzin...
2 euro 2016 Setna rocznica urodzin...

2 euro 2016 Setna rocznica urodzin François'a Mitterrand'a

François Mitterrand był francuskim politykiem, prezydentem tego kraju w latach od 21 maja 1981 do 17 maja 1995 roku i współksięciem Andory. Na monecie dedykowanej jego postaci widać jego profil, imię i nazwisko, rok emisji monety i oznaczenie RF (Republiki Francji).

Jakość
  • Mennicza (UNC)
FR2_2016km2281
Dostępny
17,85 zł 21,00 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Setna rocznica urodzin François'a Mitterrand'a

François Maurice Adrien Marie Mitterrand urodził się 26 października 1916 w Jarnac we Francji. Był francuskim politykiem, który pełnił funkcję prezydenta Francji w latach 1981-1995 - sprawując ten urząd najdłużej w historii Francji. Jako pierwszy sekretarz Partii Socjalistycznej był pierwszym politykiem lewicy, który objął prezydenturę za czasów V Republiki Francuskiej. Powołał Pierre'a Mauroya na premiera i zorganizował nowe wybory parlamentarne. Socjaliści uzyskali absolutną większość parlamentarną.

Urodził się w konserwatywnej, katolickiej rodzinie i miało to znaczenie przy jego pierwszych politycznych wyborach. Rozpoczął je od przynależności do katolickiej prawicy nacjonalistycznej. Wstąpił do francuskiego ruchu oporu, a z czasem jego poglądy zaczęły być coraz bardziej lewicowe. W maju 1948 François Mitterrand uczestniczył w Kongresie Haskim razem z Konradem Adenauerem, Winstonem Churchillem (przewodniczącym obrad), Haroldem Macmillanem, Paulem-Henri Spaakiem, Albertem Coppé i Altiero Spinellim. To zapoczątkowało utworzenie Rady Europy i Ruchu Europejskiego. 

François Mitterrand zmarł w Paryżu 8 stycznia 1996 roku w wieku 79 lat na raka prostaty schorzenie, które on i jego lekarze ukrywali przez większość jego prezydentury. Ceremonia pogrzebowa odbyła się w Katedrze Notre Dame w Paryżu, a ciało polityka złożono w miejscowości jego urodzenia. Polityka żegnała znaczna ilość głów państw z różnych krajów.

François Mitterrand za czasów bycia ministrem w lutym 1947 roku

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km2281
Kraj
Francja
Rok wydania
2016
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Paryska, Paryż, Francja
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
10 020 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2016-09-12
Data ostatniej emisji
2016-09-12
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.