• -15%
Rewers monety 2 euro 2008 Rok prezydencji Francji w Unii Europejskiej
Awers monety 2 euro 2008 Rok prezydencji Francji w Unii Europejskiej

2 euro 2008 Rok prezydencji Francji w Unii Europejskiej

Rada Unii Europejskiej, w której ministrowie krajowi omawiają prawodawstwo wspólnoty, nie ma stałego przewodniczącego. Posiedzeniom przewodniczą przedstawiciele kraju sprawującego prezydencję w Radzie. Zmienia się ona co sześć miesięcy. W 2016 roku rolę tę pełniła Francja i z tej okazji wyemitowała okolicznościowe monety euro. Ich głównym motywem jest tematyczny napis „2008 PRÉSIDENCE FRANÇAISE UNION EUROPÉENNE RF” („2008 PREZYDENCJA FRANCUSKA UNIA EUROPEJSKA REPUBLIKA FRANCUSKA”). Dodatkowo od lewej kod kraju, oznaczenie mennicy i mincmistrza.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
FR2_2008km1459
Dostępny
19,13 zł 22,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 18,70 zł

Wyświetl historię cen produktu

Francuska prezydencja w Unii Europejskiej

Co pół roku inny kraj członkowski sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Rotacja prezydencji odbywa się co roku 1 stycznia i 1 lipca. Każde państwo, które akurat przewodniczy UE, ściśle współpracuje z dwoma pozostałymi państwami członkowskimi: tym, które ją poprzedzało i tym, które będzie pełniło funkcję po niej. To partnerstwo znane jest jako „trójka”. Trio określa długoterminowe cele i opracowuje program zawierający najważniejsze kwestie, którymi Rada będzie się zajmować w ciągu kolejnych 18 miesięcy. W tym celu każde z trzech państw członkowskich opracowuje swój własny sześciomiesięczny program. Głównym celem trójek jest zapewnienie płynniejszego przejścia między prezydencjami oraz zwiększenie ciągłości i skuteczności prac Rady w perspektywie długoterminowej. 

Prezydencja ma dwa główne zadania: planowanie i przewodniczenie posiedzeniom Ray Europejskiej i jej organów przygotowawczych (z wyjątkiem Rady do Spraw Zagranicznych) oraz reprezentowanie Rady, mediacje i pośrednictwo w osiąganiu kompromisów między państwami członkowskimi UE oraz między Instytucjami UE, takimi jak Rada, Komisja Europejska i Parlament Europejski.

W związku z decyzją Wielkiej Brytanii o niepodejmowaniu prezydencji zaplanowanej na drugą połowę 2017 roku, Rada przyjęła zmienioną kolejność prezydencji, która obowiązuje do 2030 roku. Rada postanowiła również dodać Chorwację, która nie była jeszcze państwem członkowskim.

Flaga europejska

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km1459
Kraj
Francja
Rok wydania
2008
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Paryska, Paryż, Francja
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
20 084 936
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2008-07-01
Data ostatniej emisji
2008-07-01
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.