• -12%
Awers monety 2 zł 1999 Zwierzęta świata: Wilk łac. Canis lupus
Rewers monety 2 zł 1999 Zwierzęta świata: Wilk łac. Canis lupus

2 zł 1999 - Zwierzęta świata: Wilk (łac. Canis lupus)

Wilk jest pięknym, ale i jednocześnie groźnym zwierzęciem. Z powodu szkodliwych działań ludzkich zagrożony jest wyginięciem. Aby zwrócić uwagę na ten problem oraz przedstawić sylwetkę tego wspaniałego ssaka w 1999 roku wyemitowano monetę, na której rewersie znajdują się dwa wilki. Jest to kolejna moneta z serii "Zwierzęta świata". Na awersie ma orła białego pomiędzy flagami Polski. Nad nim jej pełna nazwa RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod nim znak mennicy, rok emisji 1999 i nominał "zł 2 zł".

PL1_1999y355
Obecnie brak na stanie
105,60 zł 120,00 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 120,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Zwierzęta świata: Wilk (łac. Canis lupus)

Wilk jest dużym drapieżnikiem występującym przede wszystkim w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Poznano ponad trzydzieści podgatunków Canis lupus i określa się je potocznie jako wilki szare. Nazewnictwo to obejmuje podgatunki nieudomowione i dzikie. Wilk jest największym zachowanym członkiem rodziny psowatych. Samce osiągają średnio 40 kg wagi, a samice 37 kg. Mają około 105-160 cm długości i 80-85 cm wysokości.

Omawiany drapieżnik jest na tyle blisko spokrewniony z mniejszymi gatunkami psowatych, takimi jak kojot i szakal złocisty, że jest w stanie stworzyć z nimi hybrydy zdolne do dalszego rozrodu. Żyją w watahach, są fizycznie przystosowane do polowań na dużą zwierzynę. Przejawiają duże przywiązanie do terytorium i walki o nie - są jedną z głównych przyczyn ich śmiertelności.

Przez wiele lat zwierzęta te były tępione przez człowieka co spowodowało, że stały się gatunkiem zagrożonym. W Polsce są pod całkowitą ochroną zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 26 września 2001 roku. Dopuszczalne są odstrzały osobników stanowiących zagrożenie. 

Wilk

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y355
Kraj
Polska
Rok wydania
1999
Nominał
2 zł - Złote polskie
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
450 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
1999-04-14
Data ostatniej emisji
1999-04-14
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.