• -15%
Awers monety 2 euro 2020 2500 rocznica bitwy pod Termopilami
Rewers monety 2 euro 2020 2500 rocznica bitwy pod Termopilami

2 euro 2020 2500 rocznica bitwy pod Termopilami

Bitwa pod Termopilami odbyła się w sierpniu roku 480 p.n.e. pomiędzy wojskami perskimi, a greckimi. Nie miała wielkiego znaczenia w kwestii zwycięstwa, jednak bardzo mocno zakorzeniła się w świadomości ludzi. Była pierwszym starciem w długoletniej historii walk grecko-perskich. Grekom nie udało odeprzeć się ataku, jednak ich ogromne poświecenie jest pamiętane do dzisiaj. Z tej też okazji Grecja wyemitowała okolicznościowe monety euro 2 500 lat po wydarzeniach. Na awersie Georgios Stamatopoulos umieścił grafikę hełmu greckiego wojownika i napisy dotyczące tematu monety.

GR2_2020km333
Obecnie brak na stanie
18,28 zł 21,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu


2500 rocznica bitwy pod Termopilami

Bitwa pod Termopilami toczyła się w 480 roku p.n.e. w ciągu trzech dni, podczas drugiej perskiej inwazji na Grecję. Jej przewodził Leonidas, natomiast wojskom z Imperium Osmańskiego Kserkses I. Powodem ataku była ponowienie prób przejęcia terenu. Turcy próbowali zrobić to już wcześniej, jednak przegrali w innej słynnej bitwie – pod Maratonem 10 lat wcześniej. Kserkses zgromadził ogromną armię i flotę i wyruszył na podbój Grecji. Ateński polityk i generał Temistokles zaproponował, by sprzymierzeni Grecy zablokowali natarcie armii perskiej na przełęczy Termopile i jednocześnie blokując perską marynarkę wojenną w Cieśninie Artemizjon. 

Przełęczy armia grecka broniła przez 7 dni, w tym 3 dni walk. Blokowali jedyne znane wrogom przejście. Niestety, zostali zdradzeni przez Efialtesa, mieszkańca pobliskich terenów. Ten w nadziei na nagrodę pokazał najeźdźcom małą ścieżkę używaną przez pasterzy i poprowadził Persów za greckie linie. Leonidas świadomy, że w tym momencie są na przegranej pozycji, odprawił większość greckiej armii i pozostał by strzec ich odwrotu z 300 Spartanami, 700 Tespianami, 900 Helotami, 400 Tebańczykami i innymi (łączne 4 100 osób). Naprzeciw siebie mieli przeogromną armię złożoną z 200 000 wrogów. Z wyjątkiem Tebanów, z których większość podobno się poddała, Grecy walczyli na śmierć i życie.

Zarówno starożytni, jak i współcześni pisarze używali bitwy pod Termopilami jako przykładu potęgi armii broniącej ojczystej ziemi. Wydajność obrońców jest również wykorzystywana jako przykład zalet treningu, sprzętu i dobrego wykorzystania terenu, jako zwiększenia siły.

Scena bitwy pod Termopilami autorstwa Johna Steeple Davisa

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km333
Kraj
Grecja
Rok wydania
2021
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Krajowa Grecji, Ateny, Grecja
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
1 500 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2021-04-22
Data ostatniej emisji
2021-04-22
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.