• -15%
Rewers monety 2 euro 2016 150 rocznica szturmu na klasztor Arkadii
Awers monety 2 euro 2016 150 rocznica szturmu na klasztor Arkadii

2 euro 2016 150 rocznica szturmu na klasztor Arkadii

W 1866 roku na tle powstań kreteńskich został przeprowadzony szturm na klasztor w Arkadii w Grecji. Niesamowita walka i poświęcenie ludzi walczących o klasztor i swoje życie, zostało docenione przez poświęcenie im monety okolicznościowej. Autorem awersu, na którym widać grafikę klasztoru jest Georgious Stamatopoulos. Z lewej oznaczenie Grecji „ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ” („REPUBLIKA GRECKA”), z prawej rok emisji 2016, na dole nazwa klasztoru „ΜΟΝΗ ΑΡΚΑΔΙΟΥ” i znak mennicy.

GR2_2016km281
Obecnie brak na stanie
19,13 zł 22,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 18,75 zł

Wyświetl historię cen produktu


150 rocznica szturmu na klasztor Arkadi

Klasztor Arkadi to religijne miejsce prawosławne. Położony jest na płaskowyżu na południowy-wschód od Rethymnon na wyspie Kreta w Grecji. Jego obecny wygląd pochodzi z XVI wieku i jest naznaczony wpływami renesansu. Jest to widoczne w architekturze, w której mieszają się zarówno elementy rzymskie, jak i barokowe.

Budynek odegrał ważną rolę w kreteńskim ruchu oporu wobec rządów imperium osmańskiego, podczas powstania kreteńskiego w 1866 roku. 943 Greczynek i Greków, głównie kobiet i dzieci, szukało schronienia w klasztorze. Niestety i tak został on przez Turków zaatakowany. Po trzech dniach bitwy i na rozkaz opata klasztoru, Kreteńczycy wysadzili beczki z prochem, decydując się zginąć i uniknąć hańby niż poddać najeźdźcy. Budowla uległa zniszczeniu, jednak w kolejnych latach odbudowano ją.

Klasztor stał się narodowym sanktuarium na cześć kreteńskiego ruchu oporu. 8 listopada to dzień imprez okolicznościowych w Arkadi i Rethymno. Wybuch nie doprowadził do końca powstania, jednak przyciągnął uwagę reszty świata na grecką sytuację.

Wysadzenie prochowni w klasztorze Arkadi.
Autor: Giuseppe L. Gatteri

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km281
Kraj
Grecja
Rok wydania
2016
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Krajowa Grecji, Ateny, Grecja
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
750 500
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2016-12-16
Data ostatniej emisji
2016-12-16
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.