• -12%
Rewers monety 2 euro 2014 150lecie Unii Wysp Jońskich z Grecją
Awers monety 2 euro 2014 150lecie Unii Wysp Jońskich z Grecją

2 euro 2014 150-lecie Unii Wysp Jońskich z Grecją

Wyspy Jońskie to archipelag wzdłuż wybrzeży Grecji i części Albanii. W 1864 roku zostały przyłączone do terytorium greckiego i w 150-lecie tego wydarzenia zostały wyemitowane okolicznościowe monety euro. Ich motywem jest gwiazda, w której umieszczono tematyczny napis i nazwę państwa emitującego. W ramionach gwiazdy symbole wysp.

GR2_2014km260
Obecnie brak na stanie
19,80 zł 22,50 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 18,75 zł

Wyświetl historię cen produktu


150-lecie Unii Wysp Jońskich z Grecją

Wyspy Jońskie to archipelag z wieloma, greckimi wyspami. Stały się częścią nowoczesnego państwa greckiego w 1864 roku. Dziś administracyjnie należą do Regionu Wysp Jońskich z wyjątkiem Kithiry, która należy do Regionu Attyka. Sześć wysp północnych leży u zachodniego wybrzeża Grecji, na Morzu Jońskim. Siódma wyspa Kithira, znajduje się na południowym krańcu Peloponezu, południowej części kontynentalnej Grecji.

Wyspy zostały zasiedlone przez Greków na prawdopodobnie już 1 200 roku p.n.e. Potwierdzone doniesienia pochodzą z IX wieku p.n.e. Wyspy były w większości zaściankiem w czasach starożytnej Grecji i odgrywały niewielką rolę w greckiej polityce. Jedynym wyjątkiem był konflikt między Kerkyrą, a Koryntem w 434 roku p.n.e., który przyniósł interwencję z Aten i wywołał wojnę peloponeską.

Wyspy przez wiele lat przechodziły z rąk do rąk. Ostatecznie zyskały pewną suwerenność od Wielkiej Brytanii, której akurat podlegały i podpisały traktat z Grecją. W 1862 roku Wielka Brytania zdecydowała się przypisać wyspy do Grecji, jako gest poparcia, mający na celu zwiększenie popularności nowego króla (prawdopodobnie jako przeciwwagę dla nowo powstałego państwa włoskiego). 2 maja 1864 roku Brytyjczycy opuścili wyspę, a wyspy stały się prowincjami Królestwa Grecji, chociaż Wielka Brytania zachowała możliwość korzystania z portu Korfu. 21 maja 1864 Wyspy Jońskie oficjalnie zjednoczyły się z Grecją.

Kefalonia, największa z wysp Jońskich

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km260
Kraj
Grecja
Rok wydania
2014
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Krajowa Grecji, Ateny, Grecja
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
752 500
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2014-09-24
Data ostatniej emisji
2014-09-24
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.