• -15%
Rewers monety 2 euro 2016 2200 rocznica śmierci Plauta
Awers monety 2 euro 2016 2200 rocznica śmierci Plauta

2 euro 2016 2200 rocznica śmierci Plauta

Plaut był jednym z najstarszych znanych nam pisarzy rzymskich. Specjalizował się w komedii. Na momencie poświęconej jego postaci i twórczości projektantka Luciana De Simoni umieściła maski z mozaiki z II wieku n.e., aktualnie znajdujące się w Muzeach Kapitolińskich w Rzymie na tle teatru. Dodatkowo daty i symbole emitenta.

IT2_2016km392
Obecnie brak na stanie
17,85 zł 21,00 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu


2200 rocznica śmierci Plauta

Titus (Tytus) Maccius Plautus urodził się około 250 roku p.n.e. w Sarsinie we Włoszech. Jego komedie są najwcześniejszymi dziełami literatury łacińskiej, jakie przetrwały w całości do naszych czasów. Komedie Plauta są w większości oparte bezpośrednio na dziełach greckich dramaturgów i adaptowane dla rzymskiej publiczności. Przerabiał teksty greckie tak, aby przemawiały i były zrozumiałe dla miejscowej publiczności rzymskiej. 

Przypuszcza się, że napisał około 130 sztuk, z których 20 przetrwało w nienaruszonym stanie. Z 31 innych dzieł, zachowały się jedynie krótkie fragmenty, głównie jako cytaty w pracach innych twórców ze starożytności. 

Zdarzało się, że był oskarżany o publiczną obojętność i kpiny wobec bóstw. Chodziło na przykład o to, że w jego sztuce była postać porównująca śmiertelną kobietę do boga lub mówiąca, że wolałaby być kochana przez kobietę niż przez bogów. Jednak Plaut nie wymyślał ani nie zachęcał do lekceważenia bogów, ale odzwierciedlał idee swoich czasów. Nastroje były takie, że ludzie po prostu coraz sceptyczniej podchodzili do wiary w te istoty. Przesłanką ku temu jest również fakt, że gdyby przedstawienia autora były uważane za bluźniercze, nie mógłby ich prezentować.

Popiersie Plauta

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km392
Kraj
Włochy
Rok wydania
2016
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Instytut Poligraficzny i Mennica Państwowa, Rzym, Włochy
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
1 530 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2016-07-21
Data ostatniej emisji
2016-07-21
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.