• -15%
Rewers monety 2 euro 2015 750 rocznica urodzin Dantego Alighieri
Awers monety 2 euro 2015 750 rocznica urodzin Dantego Alighieri

2 euro 2015 750 rocznica urodzin Dantego Alighieri

Moneta wydana z okazji 750 rocznicy urodzin pisarza Dantego Alighieri. Jest on najbardziej znany z powieści "Boska komedia". Autorka awersu Silvia Petrassi umieściła postać Dantego, w którego tle widać ludzi i słynne z książki kręgi piekieł. Jest to jedna z ilustracji je prezentujące. Dodatkowo imię i nazwisko pisarza, oznaczenie Republiki Włoch "RI", lata 1265-2015, znak mennicy i grawerki.

IT2_2015km381
Obecnie brak na stanie
17,85 zł 21,00 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu


750 rocznica urodzin Dantego Alighieri

Pełne imię i nazwisko Dante Aligheriego najprawdopodobniej brzmiało Durante di Alighiero degli Alighieri. Urodził się we Florencji w 1265 roku. Jego najbardziej znane dzieło, „Boskia komedia”, na początku nazywało się po prostu komedia, a przydomek „Boska” (Divina”) dodał Giovanni Boccaccio. Jest powszechnie uważana za jedno z najważniejszych dzieł literackich średniowiecza i największe stworzonego oryginalnie w języku włoskim.

Za czasów Dantego w języku pisanych używano przede wszystkim łaciny, co było blokadą dla mniej wykształconych. Spopularyzował pisanie po włosku, w języku potocznym. Za jego przykładem poszli później inni uznani pisarze włoscy, tacy jak  Petrarka czy Boccaccio. 

Jego obrazy piekła, czyśćca i nieba stanowiły inspirację i podwaliny dla wielu dzieł zachodniej sztuki i literatury. Boska Komedia opisuje podróż Dantego przez Piekło (Inferno), Czyściec (Purgatorio) i Raj (Paradiso). Przez nie prowadzi go najpierw rzymski poeta Wergiliusz, a następnie Beatrycze. Oczywiście stworzył również wiele innych, uznanych dzieł, ale żadne z nich nie stało się aż tak ikoniczne.

Portret Dantego autorstwa Botticellego

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km381
Kraj
Włochy
Rok wydania
2015
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Instytut Poligraficzny i Mennica Państwowa, Rzym, Włochy
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
3 500 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2015-07-22
Data ostatniej emisji
2015-07-22
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.