• -12%
Rewers monety 2 euro 2009 10lecie wprowadzenia systemu euro Włochy
Awers monety 2 euro 2009 10lecie wprowadzenia systemu euro Włochy

2 euro 2009 10-lecie wprowadzenia systemu euro (Włochy)

Strefa euro jest obszarem, w którym obowiązuje jednolita waluta. Stale się rozszerza wraz z przystępowaniem do niej nowych państw. W 10-lecie jej powstania kraje, w których już obowiązywała wyemitowały wspólnie monetę okolicznościową o nominale 2 euro. Jej motywem jest ludzik z symbolem euro. Ponadto "REPUBBLICA ITALIANA" ("REPUBLIKA WŁOCH"), z prawej znak mennicy włoskiej "R", na dole UEM 1999-2009.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
IT2_2009km312
Dostępny
18,48 zł 21,00 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

10-lecie wprowadzenia systemu euro (Włochy)

Europejski Bank Centralny jest instytucją odpowiadającą za koordynowanie pracami w strefie euro i jej nadzorem. Działa na podstawie uprawnień przyznanych mu przez Traktat o Unii Europejskiej i Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Podstawowym celem EBC jest utrzymanie stabilności cen w strefie euro. 

Strefa euro to region geograficzny i gospodarczy obejmujący wszystkie kraje Unii Europejskiej i nie tylko, które w pełni przyjęły euro i zastąpiły nią swoje waluty krajowe. Proces ten zaczął działać od 1999 roku. Najpierw dla transakcji bezgotówkowych, takich jak przelewy internetowe, by w 2002 roku wprowadzono fizycznie banknoty i monety euro. Aby dołączyć do wspólnej unii monetarnej należy spełnić ściśle określone zasady, minimum dotyczące wysokości stóp inflacji.

Obecnie do strefy należą również kraje spoza Unii Europejskiej, które w większości dołączyły do niej na mocy różnych porozumień. Teoretycznie każdy kraj wspólnoty zobowiązany jest do przyjęcia wspólnej waluty. Nie ma jednak określonego czasu, w którym musi to zrobić. Ma się tak stać, gdy spełni odpowiednie warunki. Zdarzają się jednak wyjątki. Np. Dania przy przystępowaniu do Unii wynegocjowała pozostawienie swojej waluty. 

Mapa strefy euro

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km312
Kraj
Włochy
Rok wydania
2009
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Instytut Poligraficzny i Mennica Państwowa, Rzym, Włochy
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
2 000 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2009-01-01
Data ostatniej emisji
2009-01-01
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.