• -15%
Awers monety 2 euro 2019 Herb wschodzącego słońca Łotwy
Rewers monety 2 euro 2019 Herb wschodzącego słońca Łotwy

2 euro 2019 Herb wschodzącego słońca Łotwy

W 1918 roku, jak wiele innych krajów europejskich Łotwa uzyskała swoją niepodległość. Wraz z tym wydarzeniem, powstał herb tego kraju, którego ostateczną wersję uzyskano 3 lata później. Na awersie monety poświęconej temu symbolowi autor grafiki Ivars Drulle przedstawił wschodzące słońce, które było pierwszą wersją herbu. Napisy „UZLECOŠĀ SAULE” to po polsku "WSCHODZĄCE SŁOŃCE".

Jakość
  • Mennicza (UNC)
LV2_2019km203
Ostatnie sztuki w magazynie
38,25 zł 45,00 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 37,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Herb wschodzącego słońca Łotwy

Herb Łotwy zostało oficjalnie uznany i przyjęty przez Zgromadzenie Konstytucyjne Łotwy 15 lipca 1921 roku. Jego używalność rozpoczęła się miesiąc później 19 sierpnia 1921 roku. Został stworzony z symboli łotewskiego państwa oraz regionów z nim związanych, w tym nawet Polski. Jego autorem jest Rihards Zariņš. 

3 gwiazdy nawiązują do 3 terenów łotewskich Łatgalii, Liwonii oraz Kurlandii (zazwyczaj z Semigalią). Zaczerpnięto z nich również inne elementy herbu: Łatgalia i Liwonia - srebrny gryf, Kurlandia i Semigalia – czerwony lew. Słońce na niebieskim tle ma być symbolem wolności, a gałęzie dębu w dolnej części, są jednym ze znaków Łotwy.

Istnieją 3 wersje łotewskiego herbu, a ich używanie jest ściśle uregulowane prawnie. „Wielki herb” jest przeznaczony dla najwyższych urzędników i instytucji w państwie np. prezydenta lub Sąd Najwyższy. „Mały powiększony herb” wykorzystują agencje parlamentu europejskiego i podmioty ministerialne. „Mały herb” przypisany jest dla mniejszych struktur, np. władz miejskich lub używa się go w dokumentach.

Herb Łotwy - wersja wielka

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km203
Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Łotwa
Rok wydania
2019
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Królewska, Utrecht, Holandia
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
307 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2019-09-17
Data ostatniej emisji
2019-09-17
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.