• -15%
Rewers monety 2 euro 2018 Stulecie powstania Niepodległych Państw Bałtyckich Łotwa
Awers monety 2 euro 2018 Stulecie powstania Niepodległych Państw Bałtyckich Łotwa

2 euro 2018 Stulecie powstania Niepodległych Państw Bałtyckich (Łotwa)

W 2018 roku 3 kraje: Litwa, Łotwa i Estonia uzyskały niepodległość. Zwane są grupą krajów bałtyckich. Obecnie wszystkie 3 należą do strefy euro, dlatego w stulecie tak ważnych dla nich wydarzeń wyemitowały okolicznościowe monety o nominale 2 euro na wspólny temat. Na awersie widać warkocz, a każdy z jego elementów reprezentuje inne państwo. Autorem jest Justas Petrulis. Z lewej oznaczenie emitenta "LATVIJA" ("ŁOTWA"), z prawej rok emisji 2018.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
LV2_2018km195
Ostatnie sztuki w magazynie
17,85 zł 21,00 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Stulecie powstania Niepodległych Państw Bałtyckich (Łotwa)

Łotwa jest krajem leżącym w Europie Północnej. Jej stolicą oraz największym miastem jest Ryga. Kraj ma powierzchnię 64 589 kilometrów kwadratowych i populację niecałych 2 00 000 ludzi. Sąsiaduje z Rosją, Litwą, Estonią i Białorusią oraz Morzem Bałtyckim. Nazwa Latvija pochodzi od dawnej nazwy ludów z regionu Łatgalii.

Rok 1918 był przełomowy dla całego świata, a zwłaszcza Europy. Zakończyła się trwająca 4 lata I Wojna Światowa, w której ucierpiało wiele istnień. Niektóre regiony i grupy ludzi, zobaczyły jednak w tym szansę na swoją niepodległość. Wiele rejonów było zamieszkanych przez ludzi czujących swoją niezależność, mających własną kulturę, a jednak będąc niesuwerennymi regionami.

Litwa, Łotwa i Estonia to 3 kraje leżące nad Bałtykiem. Mają dużo podobieństw kulturowych i podległe były przede wszystkim swoim sąsiadom. Przemiany i rewolucje w dążeniu do wolności przebiegały w podobny sposób. W 1918 roku ogłosiły swoją niepodległość, następnie toczyły o nią walki. W 1919 roku zostało podpisane porozumienie na mocy, którego nastąpił pokój z Rosją, a w 1921 wstąpiły do Ligi Narodów i zostały oficjalnie uznane przez wszystkie inne państwa.

Delegacja łotewska w Paryżu - uznanie niepodległości tego kraju przez inne

Szczegóły produktu

Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Łotwa
Rok wydania
2018
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Litewska, Wilno, Litwa
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
512 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2018-01-31
Data ostatniej emisji
2018-01-31
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.