• -12%
Awers monety 2 euro 2021 Rezerwat Biosfery Žuvintas Żuwinta
Rewers monety 2 euro 2021 Rezerwat Biosfery Žuvintas Żuwinta

2 euro 2021 Rezerwat Biosfery Žuvintas (Żuwinta)

Na Litwie znajduje się unikalny rezerwat przyrody znany przede wszystkim ze względu na jezioro Žuvintas (Żuwinta). Otoczone mokradłami przyciąga wiele gatunków ptactwa. Jest siedliskiem wielu rzadko spotykanych gatunków roślin i zwierząt. Na monecie mu poświęconej Eglė Ratkutė i Ernestas Žemaitis umieścili brodzące w wodzie i latające ptaki, występujące na terenie rezerwatu. U góry napis LIETUVA (LITWA), na dole ŽUVINTAS (Żuwinta), UNESCO i rok emisji 2021.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
LT2_2021km265
Ostatnie sztuki w magazynie
18,48 zł 21,00 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Rezerwat Biosfery Žuvintas (Żuwinta)

Jezioro Żuwinta (Žuvintas)  leży na Litwie w regionie olickim przy granicy z Polską i Białorusią. Na jego terenie i w okolicy utworzono rezerwat, słynący przede wszystkim w występowania rzadkich gatunków ptaków, ale i innych zwierząt czy roślin. Sam zbiornik wodny ma obszar 10,27 kilometrów kwadratowych i linię brzegową o długości 3,4 kilometra. Jest stosunkowo płytki, bo w najgłębszym miejscu ma zaledwie 3 metry głębokości, a średnia to 0,6 metra. Jest zagrożone wysychaniem i zamianą się w bagno. 

Terytorium ochronne założył wybitny biolog i ornitolog litewski Tadas Ivanauskas w 1937 roku. Było to pierwsze tego typu miejsce na Litwie. W 2002 roku zostało przekształcone w Rezerwat Biosfery Žuvintas. Podlega ochronie międzynarodowej. Występuje tam 247 gatunków ptactwa, a 14 z nich jest bardzo rzadkie i chronione. Na rewersie monety, której tematyką jest rezerwat, przedstawiono ptaka bąka, który ma w planach najwidoczniej złapanie kumaka nizinnego, obok wodniczkę, klucz żurawi i bociana niemego. 

Łabędź niemy - jeden z gatunków ptaków występujących w rezerwacie

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km265
Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Litwa
Rok wydania
2021
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Litewska, Wilno, Litwa
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
500 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2021-05-19
Data ostatniej emisji
2021-05-19
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.