• -12%
Rewers monety 2 euro 2020 Góra Krzyży
Awers monety 2 euro 2020 Góra Krzyży

2 euro 2020 Góra Krzyży

Litewska Góra Krzyży została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Nie do końca znana jest geneza powstania tego miejsca. Znajduje się tam jednak wiele krzyży z różnych lat wykonanych przez różnych ludzi. W 2020 roku Górze została poświęcona okolicznościowa moneta 2 euro. Rytas Jonas Belevičius umieścił w projekcie różne krzyże i krucyfiksy występujące na omawianym wzniesieniu. W górnej części rok emisji 2020 i nazwa emitenta LIETUVA (LITWA), na dole tematyczne napisy „KRYŽIŲ KALNAS” („GÓRA KRZYŻY”).

Jakość
  • Mennicza (UNC)
LT2_2020km256
Ostatnie sztuki w magazynie
18,48 zł 21,00 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Góra Krzyży

Góra Krzyży (litewski: Kryžių kalnas) znajduje się w pobliżu miasta Szawle w północnej częśći Litwy. Był tam kiedyś zamek, jednak został zniszczony przez Krzyżaków. Ludzie zaczęli stawiać pierwsze krzyże na wzgórzu prawdopodobnie w XIX wieku. Na rok 2010 ich liczba była szacowana na około 100 000 i stale rośnie. Stawiane były i są przez osoby wierzące, jak i wszelkiej maści artystów i rzemieślników. Miejsce znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jest również najważniejszym punktem pielgrzymek w kraju.

Przypuszcza się, że pierwsze krzyże zostały postawione tam po powstaniu listopadowym. Z czasem dodawano również krucyfiksy, a nawet figurki Matki Boskiej i różańce. Jest ważnym symbolem i miejscem modlitw o pokój i bezpieczeństwo kraju i ludzi. 7 września 1993 roku górę odwiedził papież Jan Paweł II, który ją pobłogosławił. 7 lat później powstała w pobliżu franciszkańska pustelnia. W maju 2013 region wydał uchwałę, według której można stawiać kolejne krzyże bez żadnych pozwoleń, o ile nie są one wyższe niż 3 metry.

Góra Krzyży

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km256
Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Litwa
Rok wydania
2020
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Litewska, Wilno, Litwa
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
500 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2020-11-04
Data ostatniej emisji
2020-11-04
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.