• -12%
Awers monety 2 euro 2015 Język litewski
Rewers monety 2 euro 2015 Język litewski

2 euro 2015 Język litewski

Litwa jest krajem bardzo dumnym ze swojej kultury. Dlatego też gdy w 2015 roku dołączyła do strefy euro pierwszą samodzielnie wydaną monetą okolicznościową była ta w temacie języka litewskiego. Projektanci Liudas Parulskis i Giedrius Paulauskis umieścili na awersie słowo "dziękuję" po litewsku oraz nazwę emitenta LIETUVA (LITWA), znak mennicy i rok 2015.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
LT2_2015km213
Ostatnie sztuki w magazynie
18,48 zł 21,00 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 17,50 zł

Wyświetl historię cen produktu

Język litewski

Język litewski należy do rodziny języków bałtyckich. Ma dużo powiązań z językiem łotewskim. Używa go około 4 000 000 ludzi na całym świecie. Jest językiem urzędowym Litwy i jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej. Zapisywany jest alfabetem łacińskim. Jego tworzenie rozpoczęło się około VII wieku, jednak jego zapisy pojawiły się dopiero w XVI wieku. Jest językiem, w którym najbardziej zachowały się cechy indoeuropejskie. Język litewski ma dwa dialekty: auksztocki (Litwa północna) i żmudzki (Litwa południowa). Występują między nimi spore różnice, dlatego zdarzało się, że opisywano je jako osobne języki. Każdy z nich ma też swoje poddialekty.

Najstarszym zachowanym tekstem w języku litewskim, jest modlitwa „Zdrowaś Maryjo” pochodząca z około 1503–1525 roku. Została zapisana w dialekcie auksztockim. Duży wkład w promocję i standaryzację języka litewskiego, wniósł żyjący w latach 1860–1930 Jonas Jablonskis. Wydał książkę „Lietuviškos kalbos gramatika” („Gramatyka języka litewskiego”), w której opisał podstawowe zasady posługiwania się litewskim. Alfabet ma 32 litery. W języku litewskim istnieje rozróżnienie na formy męskie, żeńskie i nijakie.

Najstarszy zachowany rękopis w języku litewskim

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km213
Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Litwa
Rok wydania
2015
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Litewska, Wilno, Litwa
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
1 000 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2015-12-14
Data ostatniej emisji
2015-12-14
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.