• -12%
Awers monety 2 euro 2019 100 rocznica wstąpienia na tron wielkiej księżnej Szarlotty
Rewers monety 2 euro 2019 100 rocznica wstąpienia na tron wielkiej księżnej Szarlotty

2 euro 2019 100 rocznica wstąpienia na tron wielkiej księżnej Szarlotty

Luksemburska księżna Szarlotta była ostatnią z panujących z dynastii Nassau. Miała zaledwie 23 lata gdy objęła władze. Na monecie jej poświęconej uwieczniono jej wizerunek obok Henryka - będącego monarchą w czasie emisji monety. W górnej części przy otoku tematyczne napisy „Centenaire de l’accession au trône de la Grande-Duchesse Charlotte” ("Stulecie wstąpienia na tron wielkiej księżnej Szarlotty"). Na dole nazwa państwa emitującego LUXEMBOURG (LUKSEMBURG) i rok emisji 2019.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
LU2_2019#503
Ostatnie sztuki w magazynie
19,80 zł 22,50 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 18,75 zł

Wyświetl historię cen produktu

100 rocznica wstąpienia na tron wielkiej księżnej Szarlotty

Pełne nazewnictwo Szarlotty to Charlotte Adelgonde Élise Marie Wilhelmine. Urodziła się 23 stycznia 1896 roku na zamku Berg w Luksemburgu. Była córką Wilhelma IV i Marii Anny Portugalskaiej. Nie była  pierworodną – doszła do władzy po abdykacji swojej siostry Marii Adelajdy. Maria abdykowała ponieważ jej poglądy, decyzje i sympatię polityczne, nie przysparzały jej miłości tłumów. Stwierdzono, że lepiej aby zrezygnowała. 

Szarlotta wstąpiła na tron 14 stycznia 1919 roku. Spodobała się poddanym bardziej niż siostra, co ukazało referendum przeprowadzone 22 września 1919 roku. Zapytano w nim czy mieszkańcy Luksemburga opowiadają się za dalszym istnieniem monarchii i poparło to oraz samą Szarlottę 78,8% ludzi. Wyszła za mąż za Feliksa Burbon-Parmeńskiego 6 listopada 1919 roku. Mieli 6 dzieci: Jana, Elżbietę, Marię, drugą Marię, Karola, oraz Alicję. Pierworodny syn odziedziczył władze po matce i panował do swojej śmierci, która nastąpiła w 2019 roku.

Księżna rządziła przez 45 lat i to w tym czasie Luksemburg stał się „rajem finansowym”. Cieszyła się dużym uznaniem poddanych, wysyłając im przekazem radiowym wiele wsparcia podczas II Wojny Światowej. Zmarła 9 lipca 1985 roku w Fischbach na nowotwór.

Szarlotta - Wielka księżna Luksemburga

Szczegóły produktu

Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Luksemburg
Rok wydania
2019
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Królewska, Utrecht, Holandia
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
313 500
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2019-06-25
Data ostatniej emisji
2019-06-25
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.