• -12%
Awers monety 2 euro 2019 100 rocznica powszechnych praw wyborczych w Luksemburgu
Rewers monety 2 euro 2019 100 rocznica powszechnych praw wyborczych w Luksemburgu

2 euro 2019 100 rocznica powszechnych praw wyborczych w Luksemburgu

Możliwości wyboru swoich przedstawicieli należą do jednym z najważniejszych praw obywateli w wielu krajach. Niestety, nie powstawały one równocześnie z samymi głosowaniami. W 100-lecie uznania tego prawa dla wszystkich Luksemburczyków ich kraj wyemitował okolicznościowe monety euro. Widać na nich panującego w dniu emisji Henryka oraz dłoń wkładającą do urny kartę do głosowania. Ponadto lata 1919-2019, na dole nazwa państwa emitującego LUXEMBOURG (LUKSEMBURG). U góry tematyczny napis.

Jakość
  • Mennicza (UNC)
LU2_2019#504
Dostępny
19,80 zł 22,50 zł -12%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 18,75 zł

Wyświetl historię cen produktu

100 rocznica powszechnych praw wyborczych w Luksemburgu

Luksemburg, a właściwie Wielkie Księstwo Luksemburga, jest państwem leżącym w Europie zachodniej. Jego ustrój to demokracja, a typ państwa to dziedziczna monarchia konstytucyjna. Zwierzchnią władzę stanowi naród. Wszelkie decyzje podejmowane przez władcę muszą być za zgodą parlamentu lub odpowiedniej komórki organizacyjnej. Parlament luksemburski, zwany Izbą Deputowanych, jest jednoizbowy i zasiada w nim 60 członków. 

Dodatkowym organem doradczym jest Rada Stanu. Są to obywatele wybierani przez Wielkiego Księcia (lub Księżną), spośród „zwykłych” obywateli państwa. Ich mandaty trwają aż 15 lat lub w przypadku ukończenia przez nich 72 roku życia. W państwie tym czynne prawa wyborcze uzyskuje się kończąc 18 lat, a bierne 21 lat. Kolejną jednostką jest Rząd, w którego skład muszą wchodzić minimum 3 osoby: premier (lider partii, która zwyciężyła w ostatnich wyborach) oraz ministrowie. Istnieje również Sąd, który decyduje czy wprowadzane zapisy i akty są zgodne z konstytucją.

Flaga Luksemburga

Szczegóły produktu

Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Luksemburg
Rok wydania
2019
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Królewska, Utrecht, Holandia
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
309 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2019-12-15
Data ostatniej emisji
2019-12-15
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.