• -15%
Awers monety 2 euro 2007 50lecie Traktatu Rzymskiego Luksemburg
Rewers monety 2 euro 2007 50lecie Traktatu Rzymskiego Luksemburg

2 euro 2007 50-lecie Traktatu Rzymskiego (Luksemburg)

Traktat Rzymski to wydarzenie, podczas którego podpisano 2 traktaty bardzo ważne dla Europy: ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą oraz Europejską Wspólnotę Energii Atomowej. W 50 rocznicę państwa strefy euro wyemitowały wspólnie okolicznościowe monety 2 euro. Projektant Helmut Andexlinger na awersie przedstawił otwartą księgę symbolizującą podpisany akt prawny. Nad nią tematyczne napisy, pod rok emisji 2007 i nazwa państwa „LËTZEBUERG” ("LUKSEMBURG").

Jakość
  • Mennicza (UNC)
LU2_2007km94
Ostatnie sztuki w magazynie
16,58 zł 19,50 zł -15%

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 16,25 zł

Wyświetl historię cen produktu

50-lecie Traktatu Rzymskiego (Luksemburg)

Mianem Traktat Rzymski określa się dokument ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG). Czasem używa się go również dla określenia podpisania dwóch traktatów, ponieważ w tym samym czasie ustanowiono Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euratom). Jak można domyślić się po nazwie, do podpisania traktatów doszło w Rzymie 25 marca 1957 roku. Na ich bazie ustanowiono instytucje, umożliwiające państwom członkowskim współpracę na rzecz nie tylko ich narodowych interesów, ale i innych. Powołano do tego: Radę Ministrów, Komisję Europejską, Zgromadzenie Parlamentarne (później przemianowane na Parlament Europejski) i Trybunał Sprawiedliwości.

Celem EWG była zmiana warunków handlu i produkcji na terenie 6 państw członkowskich (Belgia, Niemcy, Francja, Włochy, Luksemburg i Holandia) w celu zwiększenia wydajności, przepływu towarów ludzi i usług oraz rozwoju. Powstanie Euratomu miało na celu przede wszystkim bezpieczeństwo i współpracę w temacie związanym z energią atomową i jej używaniem. Wszyscy mieli już świadomość, jak nieumiejętne korzystanie z tego dobra, może przynieść katastrofalne skutki. Dzięki wzajemnym porozumieniu w szybszym tempie przeprowadza się badania nad atomem.

Rzym - miejsce podpisania traktatów

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
km94
Rodzaj dystrybucji
Obiegowe Okazjonalne
Kraj
Luksemburg
Rok wydania
2007
Nominał
2 € - Euro
Mennica
Mennica Paryska, Paryż, Francja
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: ząbkowany
Stop
Bimetaliczna
Szczegóły stopu
pierścień: 75% miedź, 25% nikiel, rdzeń: 75% miedź, 20% cynk, 5% nikiel
Nakład
2 117 500
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
25,75 mm
Waga
8,5 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2007-03-25
Data ostatniej emisji
2007-03-25
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Euro

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.