Awers monety 2 zł 2002 Polscy malarze XIX/XX w.: Jan Matejko 18381893
Rewers monety 2 zł 2002 Polscy malarze XIX/XX w.: Jan Matejko 18381893

2 zł 2002 - Polscy malarze XIX/XX w.: Jan Matejko (1838-1893)

Jan Matejko był jednym z najwybitniejszych malarzy pochodzenia polskiego. Z tego powodu jego wizerunek został uwieczniony na monecie okolicznościowej z 2002 roku. Za nim widać postać błazna Stańczyka. Jest on ukazany na jednym z najbardziej znanych obrazów Matejki. Ponadto imię i nazwisko artysty JAN MATEJKO u góry i jego lata życia 1838-1893 na dole. Na awersie obok symboli emitenta widać paletkę malarską wraz z pędzlami. Obok nominał "2 zł" i orzeł biały ze znakiem menniczym pod pazurami. W górnej części napis RZECZPOSPOLITA POLSKA i rok emisji monety 2002.

PL1_2002y444
Obecnie brak na stanie
12,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni


Polscy malarze XIX/XX w.: Jan Matejko (1838-1893)

Jan Alojzy Matejko urodził się 24 czerwca 1838 roku w Krakowie. Był polskim malarzem i wielkim propagatorem tej dziedziny sztuki. Był autorem licznych portretów, książkowej galerii polskich monarchów oraz malowideł ściennych w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Przez wielu uważany jest za najwybitniejszego polskiego malarza, a czasem wręcz za "malarza narodowego" Polski. W swoich dziełach często nawiązywał do wydarzeń historycznych i aktualnych w kraju.

Matejko większość życia spędził w Krakowie. Jego nauczycielami w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych byli minimum Wojciech Korneli Stattler i Władysław Łuszczkiewicz. Później sam został dyrektorem tej placówki, którą z czasem przemianowano na Akademię Sztuk Pięknych imienia Jana Matejki. Wielu jego uczniów zostało wybitnymi artystami, na przykład Maurycy Gottlieb, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański.

Udało mu się propagować polską historię i pielęgnować pamięć o państwie, które było pod zaborami. Jego prace rozpowszechnione w tysiącach reprodukcji, stały się standardowymi ilustracjami wielu kluczowych wydarzeń w historii Polski. Krytycy jego twórczości zwracali uwagę na stosowanie przez niego tradycyjnego, przestarzałego lub pompatycznego stylu malarstwa, dyskredytując go za „antyczny realizm” i „efekty teatralne”. Niekiedy jego obrazy budziły kontrowersje. Na przykład „Rejtan” obraził wielu wybitnych przedstawicieli polskiej szlachty, którzy widzieli w obrazie akt oskarżenia wobec całej swojej klasy społecznej. 

Matejko miał wrzody i zmarł z powodu krwawienia wewnętrznego 1 listopada 1893 roku w Krakowie. Jego pogrzeb 5 listopada tego samego roku przyciągnął tłum, a informacja o śmierci podana była w co najmniej trzydziestu dwóch europejskich gazetach. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 

Jan Matejko

Szczegóły produktu

Katalog monety świata
y444
Kraj
Polska
Rok wydania
2002
Nominał
2 zł - Złote polskie
Mennica
Mennica Polska, Warszawa, Polska
Stempel
Zwykły
Rant
Z literami/cyframi/symbolami: gładki
Stop
Nordic Gold
Szczegóły stopu
89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium, 1% cyny
Nakład
700 000
Orientacja
Medal alignment ↑O↑
Kształt
Okrągły
Średnica
27 mm
Waga
8,15 g
Obręcz
Podniesiona. Bez zdobień. Obie strony
Data wydania
2002-12-11
Data ostatniej emisji
2002-12-11
Grading
bez gradingu
Wartość nominalna
2
Waluta
Złoty

Autentyczność i zdjęcia.

Wszystkie nasze produkty są autentyczne i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Współpracujemy z europejskimi dostawcami działającymi od lat na rynku numizmatycznym. Podstawą w sprawdzaniu autentyczności monet jest pomiar ich wagi, średnicy, porównanie ich z katalogami internetowymi i fizycznymi. 

Zdjęcia produktów w naszym sklepie są zdjęciami poglądowymi. Istotną informacją odnośnie ich wyglądu jest ich jakość. Istnieje jednak możliwość poproszenia o dosłanie zdjęcia konkretnej monety lub akcesoria. W tym celu najlepiej skorzystać z formularza kontaktowego.

Recenzje (0)

Brak recenzji

Powiązane produkty

8 innych produktów w tej samej kategorii:

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania

Strona korzysta z plików Cookie. Klikając "Akceptuję" lub poza okienko zgadzasz się na ich wykorzystywanie.